Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Farmaskop Ayın Konuğu
Prof. Dr. Klaus Leisinger Novartis Sürdürülebilir Kalkınma Vakfı Başkanı
Temmuz 2009

Sorumlu kurumlar yarınları kazanıyor

Üç milyardan fazla insanın yarısının günlük gelirinin 2,5 doların altında olduğu bir dünyada yaşıyoruz. UNICEF’e göre, her gün beş yaş altı 25 bin çocuk dünyanın en yoksul köylerinde sessizce yaşamını yitiriyor. Kayıplar arttıkça ölüm de bir noktada görünmez kılınıyor ne yazık ki. Birleşmiş Milletler’in altını çizdiği üzere, her gün 25 bin insan açlık veya açlığa bağlı nedenlerden dolayı ölüyor, hem de dünyada hepimize yetecek kadar gıda mevcutken. Bu rakam, her üç buçuk saniyede bir “ölüm” demek oluyor.
Bulaşıcı hastalıklar da tabii ki yine en çok dünyanın en yoksul kesimlerini vuruyor. HIV/AIDS, her 15 saniyede bir can alıyor; zatürre ve diğer akut solunum enfeksiyonları her yıl iki milyon çocuğun ölümüne neden oluyor; yine yılda bir milyon insan sıtmadan dolayı yaşamını kaybediyor; kolera ve dizanteri gibi diyareik hastalıklar nedeniyle ölen çocukların sayısıysa bir buçuk milyonu geçiyor.
Britanya’da salt sifon çekilerek kişi baş

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Abdi İbrahim onkoloji pazarına giriyor

Türkiye ilaç sanayisinin lideri Abdi İbrahim, dünyanın sayılı biyoteknolojik monoklonal antikor üreticisi Celltrion ile bir anlaşma imzaladı.

Kapat