Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Farmaskop Ayın Konuğu
Ecz. Erdoğan Çolak TEB Merkez Heyeti Başkanı
Mayıs 2009

Meslektaşlarımın 14 Mayıs’ını kutlarım

Türkiye’de yaklaşık 29 bin kişi ile Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış 24 bin eczanemizle sağlık hizmeti sunan biz eczacılar bu yıl bilimsel eczacılığın 170’nci yılını kutluyoruz. Mesleğimiz insanlık tarihi kadar eski olduğu gibi, mesleğimizin bilimsel bir nitelik kazanarak halk sağlığına hizmet etmeye başlamasından bu yana tam 170 yıl geçmiş. Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz eczacılık ve genel olarak sağlık alanında bu 170 yılda elbette çok fazla şey değişti. Hızla ilerleyen teknoloji, sağlık ve özel olarak ilaç alanında müthiş değişimlere neden oldu. Ancak değişmeyen bir şey var: O da bireylerin ve tüm toplumun en temel ve merkezi meselesinin sağlık olarak kalması ve sağlığın merkezinin de hasta olması. Yine de, sağlık hakkı bugün hala hepimizin daha fazla mücadele etmemiz gereken bir insan hakkı olarak duruyor. Biz eczacılar gerek meslek gerekse örgüt kültürümüzle her daim sağlık hakkının savunucusu olduk ve olmaya devam edeceğiz.

Birer sağlık danışma merkezi olan eczanelerimiz ve ilacın tek bilimsel uzmanı olan eczacılarımız ile bizler kesintisiz sağlık hizmeti sunuyoruz. Yalnızca bugün için değil, gelecek kuşakları da doğrudan etkileyen belirli sağlık politikalarının merkezinde durduğumuzun farkındayız. Bu bilinçle örgütümüz kurulduğu günden bu yana gerek kendi üyelerine gerekli bilgiyi sağlayarak gerekse kamu yararını önceleyen faaliyetler düzenleyerek yoluna devam etmektedir. Eczacılarımızın teknik ve gündelik sorunları, kimi zaman bildiğiniz gibi kamuoyuna da yansımaktadır.

Bizler Bilimsel Eczacılık Günü’nü bir bayram havasında yaşamak isterken, gittikçe ağırlaşan mesleki sorunlarımız buna çok izin vermese de; biz ‘en zor’ zamanlarda bile halk sağlığına hizmet edeceğimiz fikirler, çalışmalar üretmekten ve bunları hayata geçirmekten hiçbir zaman geri durmadık. Bu yıl Türk Eczacıları Birliği olarak, 14 Mayıs ve haftasını yalnızca hastalarımızı ya da sağlık çalışanlarını değil, tüm toplumu etkileyen bir konuda destekleyici ve bilgilendirici faaliyetlere ayırdık. Bu yıl eşdeğer ilaç kullanımının arttırılması konusunda sürdürmekte olduğumuz çalışmaları kamuoyu ile paylaşacağız.
 
Bugüne kadar eşdeğer ilaç kullanımı konusunda çeşitli kampanyalar düzenlemiş olsak da; bugün tüm toplumun bu konuda bir kere daha düşünmesini talep ediyoruz. Herşeyden önce bu 14 Mayıs vesilesiyle şu gerçeğin altını bir kere daha çizmek isteriz ki; konu ilaç olduğunda eczacı en güvenilir ve en doğru bilgi kaynağıdır. Bu nedenle halkımıza sesleniyoruz: lütfen ilaç konusunda eczacınızın danışmanlığına güveniniz. Orijinal ürünler ile tam olarak aynı etkinliğe ve güvenilirliliğe sahip eşdeğer ilaç kullanımı konusunda eczacınızın doğru referans kaynağı olduğuna inanınız.
 
Unutmayalım ki eşdeğer ilaç politikaları aynı akılcı ilaç kullanımında olduğu gibi; basitçe bir sağlık maliyetlerini düşürme yöntemi değil, herkesin en uygun tedaviye ulaşabilmesini sağlayacak etkin bir yoldur. Bizler sağlık hizmeti sunucuları olarak bu konuda üzerimize düşecek her türlü görevi yerine getirmeye hazırız. Sağlık hizmeti talep eden halkımız da sağlığın şakaya gelmeyecek bir mesele olduğunu bilmeli ve bu konuda doğru bilgi kaynaklarına ulaşmalıdır. Akılcı ilaç tüketimi ve eşdeğer ilaç politikalarının hem üretim hem de tüketim düzeylerinde desteklenmesi; sağlıklı ve sağlık hakkının eşit bir biçimde sahip olunduğu bir toplum yaratmanın en önemli araçlarındandır.
 
İnsanlık var oldukça toplumsal bir ihtiyaç olarak yaşamaya devam edeceğinden emin olduğumuz mesleğimizde daha nice Bilimsel Eczacılık Günü’nü birlikte kutlayacağız. Gerek ülke koşullarımız, gerekse mesleki durumumuz açısından daha ileri, daha çağdaş, daha sorunsuz Bilimsel Eczacılık Günlerinde beraber olmak dileğiyle, tüm meslektaşlarımın 14 Mayıs’ını kutlarım.

 

cash advance no credit checkinstant cash loanscash lendersquick cash advancepersonal loans bad credit
cash advance no credit checkinstant cash loanscash lendersquick cash advancepersonal loans bad credit
cash advance no credit checkinstant cash loanscash lendersquick cash advancepersonal loans bad credit

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Gönüllü bağışçılara çok ihtiyaç var

Talasemi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, talasemi hastalarının, yaşamlarının temelini oluşturan kan nakli için sürekli donör temininde sorunlar yaşadığının...

Kapat