Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Ekim 2013, Salı 09:46

Yeni ilaçlar idam mahkumlarında kullanılıyor

ABD’de zehirli iğneyle infaz edilen idamlarda yeni ilaçların kullanılmaya başlanması, tartışmaları da beraberinde getirdi.

ABD’de halihazırda 32 eyalette ölüm cezası uygulanıyor. Ölüm cezası, genellikle zehirli iğne ile infaz ediliyor.

İnfazlarda 2010 yılından bu yana barbiturat pentobarbital karışımı kullanılıyordu. Ancak pentobarbital üreten ilaç şirketlerinin infazlarda kullanılmak üzere eyalet cezaevlerine ilaç satışını yasaklama kararı almasının ardından yetkililer, zehirli iğne yönteminde kullanılacak yeni ilaç arayışına girdi.

Teksas ve Florida’da son 10 gün içinde idam edilen iki mahkum, farklı ilaçlar kullanılarak infaz edildi.

Teksas’ta 1998’de önce babasını vuran, daha sonra annesini boğup öldüren ve birlikte yaşadıkları evi ateşe veren Michael Yowell, pentobarbitalin farklı bir karışımı kullanılarak idam edilirken, Florida Eyalet Cezaevi yetkilileri, 1986’da genç bir kadını katleden William Happ’i midazolam hidroklorür ile infaz etti.

HUSUSİ ANLAŞMA

Teksas eyaleti yetkilileri, sadece infazlarda kullanılacak bir ilacın üretimi için Houston’daki bir ilaç firması ile anlaşma yaptı. Anlaşma çerçevesinde Woodlands Eczacılık’tan şimdiyle kadar sekiz şişe pentobarbitalin sağlandı. Eyalette Kasım 2013 ve Şubat 2014 arasında infaz edilmesi beklenen beş mahkum bulunuyor.

Yowell, yeni ilacın mahkumun anayasaya aykırı biçimde acı çekmesine neden olabileceği gerekçesiyle Temyiz Mahkemesi’ne başvurmuş, davasının reddedilmesinin ardından geçen hafta idam edilmişti.

Florida’da bugün idam edilen Happ için ise daha önce infazlarda kullanılmayan midazolam hidroklorür kullanıldı.

Happ’in barbiturat pentobarbital kullanılarak idam edilen mahkumlara oranla daha uzun süre bilinçli kaldığı, bilincini yitirdikten sonra ise bedenin daha uzun süre kasılmaya devam ettiği öğrenildi.

BÜYÜK TEPKİ

Washington’daki Ölüm Cezası Bilgi Merkezi’nin Müdürü Richard Dieter, infazı “yaşayan insanlar üzerinde yapılan deneylere” benzeterek uygulamaya karşı çıktı.

Dieter, “İnfaz sırasında mahkuma üç ilaç enjekte ediliyor. Mahkumun bilincini yitirmesi için verilen ilk ilaç, son derece önemli. Eğer mahkum, bilincini kısmen yitirmişse diğer iki ilacın enjekte edilmesiyle dayanılması güç acı çekmiş olabilir. İkinci ilaç bedenini felce uğrattığı için mahkum, çektiği acıyı gösterecek hiçbir tepki gösteremez” dedi.

Starke’deki Florida Eyalet Cezaevi’nde idam edilen Happ’e ölümcül karışımın ilk bileşeni olan midazolam’ın saat 06.02’de enjekte edildiği, gözlerini açıp kapamaya ve uzun süre kasılmaya devam eden Happ’in ancak 14 dakika sonra saat 6.16’da öldüğü belirlendi.

Daha önce infazlarda kullanılmayan ve mahkumların acı içinde ölümüne yol açtığı düşünülen ilaçların kullanımı, insan hakları örgütlerini harekete geçirdi.

İnsan hakları savunucuları, cezaevi yetkililerinin farklı ilaçları mahkumlar üzerinde denemesinin insanlık dışı olduğunu belirtiyor


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorlar prospektüsleri anlamıyor

Almanya'da Lübeck Üniversitesi ile Schleswig-Holstein Üniversite Hastanesi'nin yaptığı bir araştırmada doktorların birçoğunun ilaç kutularının içinde bulunan prospektüsleri doğru dürüst anlamadığı...

Kapat