Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Ekim 2013, Salı 09:35

Doktorlar prospektüsleri anlamıyor

Almanya’da Lübeck Üniversitesi ile Schleswig-Holstein Üniversite Hastanesi’nin yaptığı bir araştırmada doktorların birçoğunun ilaç kutularının içinde bulunan prospektüsleri doğru dürüst anlamadığı ortaya çıktı.

Araştırma kapsamında 600 doktor, 200 eczacı ve 200 hukukçuya ilaç kullanım kılavuzlarında ilaçların yan etkileri ile ilgili ‘sıkça’, ‘zaman zaman’ ve ‘nadiren’ kelimelerinin ne anlama geldiği ve bunların yüz kişide kaç kişiyi ifade ettiği soruldu.

Cevaplarda doktorlarının çoğunun yan etki noktasında ‘sıkça’ kelimesinin yüzde 60’ı ifade ettiğini söylediği görüldü. Ancak ilaçların yan etkileri konusunda ‘sıkça’ yüzde 10’a kadar varan bir oranı ifade ediyor. Zaman zaman kelimesi yüzde 0,1 ile 1 arasında bir oranı, nadir kelimesi de yüzde 0,01 ile 0,1 arasında bir oranı ifade ediyor. Araştırma sonuçlarının, doktorların ilaçların etkisi ile ilgili doğru değerlendirmede bulunamadığını gösterdiği belirtildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tam Gün’de son düzenleme yarın!

2010 yılının ocak ayından bu yana bir çok kez yargıya götürülen yasayla ilgili Anayasa Mahkemesinin son iptal kararı 1 Temmuz...

Kapat