Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Haziran 2013, Perşembe 10:26

Türkiye ilaç kullanımında dünyada ikinci

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı ilaç araştırması, Türkiye’de aşırı antibiyotik kullanıldığını ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre 2012 yılında yazılan 336 milyon reçetenin 112 milyonunda antibiyotik ilaçlar yer aldı.

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ilan ettiği rakamların oldukça üzerindeki antibiyotik kullanımının önüne geçmek için harekete geçti. Bu kapsamda, ilaç kullanımı ve akılcı ilaç uygulaması konusunda eğitimler verilecek; eğitimler aile hekimlerinden başlayacak.

DSÖ’YE GÖRE 7 REÇETEDEN 1’İ

DSÖ, antibiyotikle ilgili hazırladığı raporda, doktorların en fazla 7 reçeteden birinde antibiyotik yazması gerektiğine dikkat çekiyor. Araştırmaya göre Türkiye’de bu rakam 3 reçetenin 1’i olarak gerçekleşti. Böylece 2012 yılında yazılan 336 milyon reçetenin 112 milyonunda antibiyotik ilaçlar yer aldı.

GÜNLÜK KULLANIM 42 BİRİM

DSÖ, verilerine göre antibiyotik kullanımında Yunanistan ilk sırayı alırken, Türkiye ikinci oldu. Yunanistan’da günlük 1000 kişi 45 birim antibiyotik kullanırken, Türkiye’de bu rakam 42.

Habertürk’te yer alan habere göre; reçetelere yansıyan antibiyotik kullanımı en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görülüyor. Bölge illerinde yazılan her iki reçeteden birinde antibiyotik ilaçlar bulunuyor. En çok antibiyotik kullanan iller; Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari.

AİLE HEKİMLERİNE İLAÇ EĞİTİMİ

Antibiyotik raporunun ardından reçetelerin yüzde 45’inin yazan aile hekimlerine yönelik çalışma başlatılması gündeme geldi. İlaç kullanımına yönelik eğitimler öncelikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 7 ilden başlayacak. Doktorlara aşırı antibiyotik kullanımının zararları ve akılcı ilaç kullanımının faydaları anlatılacak. Böylece aşırı antibiyotik yazılmasının önüne geçilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Danimarkalı ilaç şirketine 94 milyon Euro ceza

Avrupa Komisyonu, dokuz ilaç şirketini, ucuz ilaçların piyasaya çıkmalarını geciktirdikleri gerekçesiyle 146 milyon Euro cezaya çarptırdı. Komisyon, Danimarka şirketi Lundbeck'i, şirketlere...

Kapat