Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Haziran 2013, Perşembe 09:53

Danimarkalı ilaç şirketine 94 milyon Euro ceza

Avrupa Komisyonu, dokuz ilaç şirketini, ucuz ilaçların piyasaya çıkmalarını geciktirdikleri gerekçesiyle 146 milyon Euro cezaya çarptırdı. Komisyon, Danimarka şirketi Lundbeck’i, şirketlere ürettikleri ucuz ilaçların piyasaya sürülmesini geciktirmeleri karşılığında ödeme yaptığı gerekçesiyle yaklaşık 94 milyon Euro cezaya çarptırdı. Lundbeck’le bu anlaşmaya giren şirketler de para cezasına çarptırıldı.

Komisyon, Lundbeck’in yaptığı anlaşmaların, Avrupa Birliği’nin, rekabeti önleyen anlaşmaları yasaklayan kurallarını ihlâl ettiğini belirtti. BBC’nin haberine göre; Avrupa Komisyonu’nun rekabetten sorumlu yetkilisi Joaquin Almunia, “Bir şirketin, rakiplerine para ödeyerek, ucuz ilaçların piyasaya sürülmesini geciktirmesi kabul edilemez” dedi.

Yüzde 20 daha yüksek fiyat

2009 yılında hazırlanan bir rapor, rekabet kurallarına aykırı olan bu ve benzeri anlaşmalar nedeniyle, tüketicilerin ilaçlara yüzde 20 daha yüksek fiyat ödemek zorunda kaldıklarını gösteriyor.

Joaquin Almunia, “Bu tür anlaşmalar doğrudan doğruya zaten parasal sorunlar içinde olan hastaları, sağlık sistemlerini tehdit ediyor” dedi.

Avrupa Komisyonu, Lundbeck şirketine ait bir iç yazışmada, ‘bu tür anlaşmaları sürdürecek bir ‘topluluk’ oluşturulmasından ve ‘koca bir deste’ para hazırlanmasından’ bahsedildiğini de açıkladı.

Lundbeck şirketi Avrupa Komisyonu’nun kararını kesinlikle reddettiklerini ve verilen cezaya karşı temyiz haklarını kullanacaklarını açıkladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Meme kanserinde ameliyat yerine radyoterapi

Avrupa çapında yapılan bir araştırma, bazı meme kanseri hastalarının cerrahi yöntemler yerine radyoterapi ile tedavi edilebileceğini ortaya koydu.  Araştırmanın İngiltere...

Kapat