Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Ekim 2013, Pazartesi 10:18

Tıp dünyasında antibiyotik paniği yaşıyor

İngiliz Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi bakterilerin antibiyotiğe dirençli hale gelmesinin tıp dünyasını paniklettiğini açıkladı.

Tıp dünyasında büyük bir antibiyotik paniği yaşandığını, belirten merkez bakterilerin bu ilaca karşı geliştirdiği direnç yüzünden birçok hastalığın tedavisinin giderek imkansız hale geldiğini kaydetti. Antibiyotiklere karşı dayanıklı bakterilerin ortaya en önemli sebebin bilinçsiz ilaç kullanımı olduğu belirtiliyor.Doktorların bu ilacı çok küçük rahatsızlıklar için bile vermesi ve hastaların çok sık antibiyotik kullanması da bakterilerin mutasyona uğrayarak kendilerini bu ilaçlara karşı dayanıklı hale getirmesine sebep oldu. Vatan gazetesi’nde yer alan habere göre; hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Başkanı Doktor Arjun Srinivasan, “Beş yıl önce kolaylıkla iyileştirebildiğimiz hastalıkları bugün iyileştiremez hale geldi” dedi. ‘Antibiyotik alarmı’ Amerikan Newsweek dergisine geçen ay kapak olmuştu. Dergiye konuşan uzmanlar, mevcut durumu ‘kamu sağlığına yönelik tarihte karşı karşıya olunan en büyük tehditlerden biri’ olarak değerlendirmişti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Aile hekimleri kanserde daha aktif olacak

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) ve Pembe Kurdele Derneği işbirliğiyle aile hekimlerinin meme kanseri konusunda daha duyarlı olmasını amaçlayan bir...

Kapat