Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Ekim 2013, Pazartesi 09:49

Aile hekimleri kanserde daha aktif olacak

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) ve Pembe Kurdele Derneği işbirliğiyle aile hekimlerinin meme kanseri konusunda daha duyarlı olmasını amaçlayan bir çalışma başlatıldı.

81 ilde görevli 20 binin üzerinde aile hekimine, “Meme Kanserinde Tanı Algoritmaları” isimli bir kitapçık dağıtıldı. Yılbaşından itibaren ülke genelinde kanser taramalarının başlayacağını belirten AHEF Başkanı Dr. Murat Girginer, ‘Bunun ardından kalın bağırsak ve rahim ağzı kanseri tarama çalışmaları yürütülecek. Daha sonra obezite, astım ve solunum rahatsızlıklarıyla ilgili taramalar başlayacak. Böylece meme, rahim ağzı ve kolon kanserlerinde erken teşhis şansı artacak. Kanser vakalarıyla mücadelede aile hekimlerimiz daha etkin rol alacak.’ dedi.

AHEF, Antalya Belek’te 4. Uluslararası Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi düzenledi. Kongre kapsamında Dr. Girginer, Pembe Kurdele Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekmel Tezel ve AHEF Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ebru Er Değer, bir basın toplantısı yaptı. Burada konuşan Girginer, Türkiye’de yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi koyulduğunu vurgulayarak, ‘Kanser vakalarının yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülüyor. Türkiye’deki vakaların önemli bir kısmının sigara ve obeziteyle ilişkili olduğu biliniyor. Doğru korunma stratejileriyle üçte biri önlenebiliyor. Çevresel etkenler, kanser oluşumunda yüzde 90-95 etkili. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, sedanter (hareketsiz) yaşam, tütün ve alkol kullanımıyla güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması, kanser görülme sıklığını azaltıyor. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışlarıyla kanserden korunmak mümkün olabiliyor ve tarama programları sayesinde erken teşhis koyularak yaşam süreleri uzatılabiliyor. Dünya nüfusunun yüzde 8’i kanser bakımından takip edilirken Türkiye’de nüfusun yüzde 27’si, kanser gelişimi açısından takip altında tutuluyor.’ şeklinde konuştu.

AHEF ile yaptıkları ortak çalışmayla aile hekimlerinde meme kanseriyle ilgili farkındalığın arttırılmasının hedeflendiğini belirten Prof. Dr. Tezel ise, ‘Dernek olarak hazırladığımız ‘Meme Kanserinde Tanı Algoritmaları’, Türkiye genelinde e–kitap olarak 20 bini aşkın aile hekimine ulaştırıldı. Kanserde tedavi mümkün ama önlemek daha önemli. Önlemek, tedaviyi daha kolaylaştırıyor. Kişilerin bilinçlendirilmesi için aile hekimlerimize önemli görevler düşüyor. Aile hekimlerine her zaman dernek olarak destek olacağız. Bu projeyle meme kanserini erken tespit konusunda önemli bir aşama kaydediyoruz.’ açıklamasında bulundu.


SİZ DE YORUM YAPIN