Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Temmuz 2013, Cuma 15:48

Science Dergisi’nde Gezi Olayları’na yer verildi

4 Nobel ödüllü bilim insanının Gezi Olayları ile ilgili kaleme aldığı bildiri, dünyanın en saygın bilimsel dergilerinden biri olan Science Dergisi’nde yayımlandı. Bildiride, Gezi eylemlerinde polisin göz yaşartıcı gaz ve aşırı güç kullanımıyla ilgili endişeler dile getirildi.

Nobel ödüllü Robert F. Curl (Kimya, 1996), Paul Greengard (Tıp, 2000), Roald Hoffmann (Kimya, 1981) ve Richard R. Schrock (Kimya, 2005) ve dünyanın farklı üniversitelerinden 21 bilim insanının hazırladığı bildiri Science Dergisi’nin 19 Temmuz tarihli sayısında yer buldu.

Türk Tabipleri Birliği’nin verilerinden yararlanılan bildiride “Barışçıl göstericilerin 31 Mayıs 2013 günü orantısız bir şiddete başvurularak dağıtılması üzerine, Haziran ayında Türkiye’nin 79 ayrı şehrinde resmi rakamlara göre toplam 2,5 milyon kişi gösterilere katıldı. Türkiye Hükümeti’nin aşırı miktarda göz yaşartıcı gaz ve polis şiddetine başvurduğu olaylar, sayısı gittikçe artan ölüm ve yaralanmalara sebep oldu. 15 Temmuz 2013 tarihinde Türk Tabipler Birliği’nden verilen son bilgilere göre gösterilerde 63’ü ağır olmak üzere 8163 kişi yaralandı, 3 kişi henüz hayati tehlikeyi atlatamadı. 106 kişi kafa travması geçirdi, 11 kişi gözünü kaybetti. Olaylarda 5 kişi hayatını kaybetti” bilgileri de yer aldı.

Makaleye ulaşmak için: http://www.sciencemag.org/content/341/6143/236.1.full


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hastanelerin nöbet sorunu aile hekimleriyle çözülecek

Aile hekimleri, entegre sağlık hizmeti sunulan merkezler dışında, hastanelerde nöbet tutabilecek. Aile Hekimleri nöbetlerini, Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen yerlerde ihtiyaç durumunda...

Kapat