Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Recordati, Lundbeck'in ABD'deki ürün portföyünü satın aldı 14 Ocak 2013, Pazartesi 11:26

Recordati, Lundbeck’in ABD’deki ürün portföyünü satın aldı

Recordati, nadir görülen ve diğer hastalıkların tedavisinde kullanılan ve başlıca ABD’de pazarlanan bir ürün portföyünü tüm haklarını Lundbeck‘den satın almak üzere bir anlaşma imzaladığını bildirdi. Firmanın duyurusunda işlemin değerinin 100 milyon dolar olduğu belirtiliyor. İşlemin, bazı şartlara bağlı olarak, 2013 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Recordati, alınan portföy için 2013’te beklenen gelirin yaklaşık 40 milyon dolar olduğunu ifade ediyor.

Portföy ABD’de, %100 iştirakli ABD şirketi olan Recordati Rare Diseases tarafından pazarlanacak. Firma, portföydeki ana ürünün, rekürren akut intermitan porfiri ataklarının hafifletilmesinde kullanılan Panhematin® (enjeksiyonluk hemin) oldğunu söylüyor.

Prematüre bebeklerde klinik olarak anlamlı patent duktus arteriozusu (PDA) kapatmak için kullanılan NeoProfen® (ibuprofen lizin enjeksiyonu) ve Indocin® I.V. (indometazin enjeksiyonu) ile başlıca, Wilms tümörü, çocukluk döneminde görülen rabdomiyosarkomlar ve koryokarsinom olmak üzere üç seyrek kanser hastalığının tedavisinde kullanılan Cosmegen® (enjeksiyonluk daktinomisin), portföyde dikkat çeken diğer ürünleri oluşturuyor. Portföyde ayrıca, pediyatrik hastalarda kurşun zehirlenmesinde kullanılan Chemet® (süksimer), 6 yaşından büyük çocuklarda dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve eksojen obezitenin kısa süreli tedavisinde kullanılan Desoxyn® (metamfetamin hidroklorür) ile diğer minör ürünler de yer alıyor.

Başkan ve CEO Giovanni Recordati, portföy devrine illişkin açıklamasında şunları söyledi;

“Bu ürün portföyünün alımı, Recordati’nin dünya çapında nadir görülen hastalıklar alanında lider olma niyetini doğrularken, Recordati’nin hematoloji ve onkoloji alanlarına güçlü bir adım atmasını sağlayacak. Lundbeck ürünlerinin alınması, ABD’deki mevcut operasyonlarımızın büyümesine ve genişlemesine yardımcı olacaktır. Orta ve Doğu Avrupa’daki gelişen pazarlarda doğrudan varlığımızı genişletmeye yönelik hızlandırılmış stratejimize devam edecek ve özellikle ABD olmak üzere, gelişmiş ilaç pazarlarını hedef alarak nadir görülen hastalıklar alanında yatırımlarımızı sürdüreceğiz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlko İlaç’ta iki yeni terfi
İLKO İlaç’ta iki yeni atama

Geçtiğimiz yıl Anadolu'ya en büyük ilaç üretim yatırımını yapan İLKO İlaç, kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Kendi alanında uzman isimlerle çalışan...

Kapat