Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Haziran 2014, Çarşamba 14:29

PSA testi ile prostat kanseri teşhisi

Michigan Üniversitesi Kapsamlı Kanser Merkezi’ndeki araştırmacılar yeni bir çalışma sonucunda bir dizi genetik mutasyonun erken gelişen prostat kanserini saptamaya yardımcı olduğunu buldular.

Araştırmacılar genetiğin ve geleneksel tarama yöntemlerinin genç erkeklerde prostat kanseri riskini öngörmekte rol oynadığına inanıyorlar.

Araştırmacılar diyor ki, “Bu, PSA (ProstatSpesifik Antijen) testiyle genetik göstergeleri birleştirmek ve kimde ciddi seviyede prostat kanseri olduğunu belirlemek için potansiyel bir fırsattır”.”Yaş ve aile geçmişi,  bize kimlere PSAtesti ve genetik test uygulanması gerektiğini belirlemede yardımcı olabilir.” Milliyet’in haberine göre; bu araştırmada 56 yaş ve altında, prostatkanseri hastası 754 erkekte 14 farklı gen mutasyonu incelendi. Bu erkekler MichiganÜniversitesi Prostat Kanseri Genetik Projesi’ne kaydedildi.

Araştırmacılar ayrıca 1.163 prostat kanserive 2.713 sağlıklı yaşlı erkeği incelediler.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin yıllık toplantısında da yer verilen çalışmada bu mutasyonların çoğunu genç erkeklerin taşıdığı tespit edildi. Buna ek olarak, genç erkeklerin yüzde 30’unda saldırgan prostat kanseri vardı ve bunların yüzde 41’inin birinci derece akrabalarının en az birinde prostat kanseri vardı.

“Erken gelişen prostat kanserinin genetik bileşenlerle kuvvetli bir ilişkisi var. İncelediğimiz genetik değişkenler muhtemelen en iyi göstergeler değildi. Bir sonraki adımımız bu erkek grubundaki yaygın genetik değişkenlere daha geniş çapta bakmak olacak.”

Araştırmacılar bu çalışmaya başka erkeklerieklemeye devam ediyor. Daha sonra, hastalıkla ilgili olabilecek yaygın mutasyonları bulmak için, prostat kanseri gelişen daha fazla sayıda genç erkeğin genomuna bakacaklar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Fazla beni bulunanların kansere yakalanma riski daha fazla

Vücudunda fazla beni bulunan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğu belirlendi. ABD'deki Indiana Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma,...

Kapat