Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Haziran 2014, Çarşamba 14:10

Fazla beni bulunanların kansere yakalanma riski daha fazla

Vücudunda fazla beni bulunan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğu belirlendi. ABD’deki Indiana Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, sol kolunda en az 15 beni bulunan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin hiç beni bulunmayanlardan yüzde 35 fazla olduğunu gösterdi.

Araştırmada ayrıca, menopoz sonrasında 6 ya da daha fazla bene sahip kadınlarda östrojen ve testosteron seviyesinin, hiç beni bulunmayanlardan daha yüksek olduğunu belirten bilim adamları, ben ve meme kanseri bağlantısının cinsiyet hormonlarından kaynaklanıyor olabileceğini vurguladı.Hürriyet’in haberine göre; yaklaşık 20 yıl 74 bin 523 hemşire ve 89 bin 902 Fransızca öğretmeninin verilerini inceleyen bilim adamları ben sayısının teorik olarak meme kanseri riskini gösterdiğini ancak bunun pratikte nasıl yorumlanacağının henüz bilinmediğini belirtti.

Araştırmanın sonuçları “Public Library Of Science Medicine” dergisinde yayımlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Şizofrenlerin gerçekte olmayan sesler duyma sebebi belirlendi

Amerikalı bilimadamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, eksik bir gen nedeniyle şizofrenlerin gaipten sesler duyduğunu gösterdi. Bilimadamları, eksik genin beyinde bazı kimyasal değişikliklere yol...

Kapat