Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Ocak 2014, Çarşamba 15:55

İnsan beyninde yeni bir bölge keşfedildi

Bilim insanları, insan beyninde kötü kararlar almamızı engelleyen bölgeyi keşfettiler. Araştırmacılar, ‘Lateral Ön Kutup’ adı verilen sinirsel dokunun, hayatta alternatifler üzerine düşünmemiz için önem teşkil ettiğini belirttiler.

Daily Mail’in haberine göre, İnsan beyninde alınan kararların nasıl çalıştığının kaydını tutan başka bölümlerin olduğunu açıklayan araştırmacılar, keşfedilen bölgenin alınan karar dışında neler yapılabileceği üzerine düşündüğünü söylediler.

SADECE İNSANLARDA BULUNUYOR

Oxford Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda 25 erkek ve kadının beynini iki farklı yönde tarayan bilim insanları, çıkan sonuçları maymun beyinleri ile karşılaştırdı. Karşılaştırmanın sonucunda insana en yakın tür olan makak maymununda, bulunan bölgenin var olmadığı ortaya çıktı.

Beyinde bulunan 12 bağlantıdan 11’inin maymunlarla benzerlik gösterdiğini belirten bilim insanı Matthew Ruchworth, “Beyinde sadece insana özel olan bir bölgeyi tanımladık” diye açıkladı.

Beynin en ön kısmında bulunan lateral ön kutup, insanların kaşlarının hemen üstünde yer alıyor. Bölgenin büyüklüğü de, insandan insana değişiklik gösteriyor.

Araştırmacılar keşfedilen bölgenin ayrıca beyindeki çoğul görevlendirme için de önem teşkil ettiğini vurguluyorlar. Lateral ön kutup, beyin bir karar aldığı anda alternatiflerini değerlendirmeye veya alınan karardan önce ne olabileceği üzerinde düşünmeye başlıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye'nin en beğenilen ilaç şirketi: Novartis
Novartis MIRROR projesine ödül

Novartis Türkiye’nin oluşturduğu performans raporlama platformu “MIRROR”, ABD’li pazar araştırma ve analiz şirketi International Data Corporation’un Türkiye ofisi tarafından yapılan...

Kapat