Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Şubat 2014, Salı 10:09

İlik kanseri MR sistemiyle anlaşılacak

En sık görülen kemik kanseri Myeloma’da ilaç tedavisi yaygınlaşıyor. Kemik iliğinin kötü huylu tümörü olarak adlandırılan ve genellikle 50-70 yaş arası hastalarda görülen Myeloma’nın tedaviye cevap verip vermediği ise yeni geliştirilen MR sistemiyle anlaşılacak. Yeni tedavi metodunda kemik tümörü röntgen cihazlarıyla gözlem altına alınacak ve hafta hafta durumu izlenecek. Doku oluşumunu gösteren yeni MR cihazı yapı olarak tomografiye benziyor ve hastalığı izleyen doktorlara ilaç tedavisinin sonuçlarını bildiriyor.

Royal Marsden Hastanesi Kanser Araştırmaları Enstitüsü, Profesör Nandita deSouza, yeni sistem ile hastadan alınacak kemik iliği biyopsilerine de gerek kalmayacağını belirtti:

“Kemik biyopsisi gerçekten acı veren bir işlem ve birkaç farklı kemikten örnek alınması hastaların pek yüzleşmek istemeyeceği bir süreç. Euro News’in haberine göre; Öte yandan kemik biyopsilerinde tüm iskelet taranamıyor böylece duyarlı gözlem yapmamızı sağlayan yeni tip MR’lar kolayca hastanın durumunu anlamamızı sağlayacak.”

Çalışmanın getirisi olarak her hangi bir kemik tümörü rastlanan kişi tedavinin öncesi ve sonrasında düzenli olarak MR ile gözlenecek ve tedavinin cevap vermediği durumlarda ilaç değişikliğine gidilecek.

10 yıldır Myeloma kanseriyle mücadele eden Rodney Benjamin de gelişmeleri memnuniyetle takip ettiğini söyledi:

“Tedavinin bir gereği olarak devamlı MR çektirmeniz ve kan testi yaptırmanız gerekiyor. Sırf bunun için bile sabırlı olmanız şart.’‘

İngiltere’de her yıl 4 bin 700 kişi Myeloma kemik iliği kanserine yakalanıyor ve bu kanser türü kan kanserinden sonra en sık rastlanan vaka olarak adlandırılıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
19 milyon yeni kanser vakası bekleniyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Dünya Kanser Günü” olarak kabul ediliyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanser görülme sıklığında artış yaşanıyor....

Kapat