Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Eylül 2013, Çarşamba 15:38

Gereksiz antibiyotik kullanımını organlara zarar veriyor

Batman Özel Dünya Hastanesi kulak burun boğaz uzmanı Dr. Gültekin Kızılbulut, antibiyotik kullanımı öncesinde bir hekime başvurulması gerektiğini söyledi. Hastaların, her zaman antibiyotik ihtiyacı olmadığını belirten Dr. Kızılbulut, bazen viran enfeksiyonlarda da hastaların bilinçsizce antibiyotik kullandığını, ancak viran enfeksiyonunda antibiyotik kullanımına ihtiyaç olmadığını dile getirdi. Dr. Karabulut, “Antibiyotikten bakteriyel enfeksiyonlarında etkilidir. Bu nedenle kulaktan duyma antibiyotik kullanma hastaya zarar verebilir. Bir hastaya uygun olan bir ilaç diğer bir hastaya uygun olmayabilir. Bunun uygunluğunu doktorun belirler. Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği olan bir hastanın kullanabileceği antibiyotik ile her hangi bir ek hastalığı olmayan bir hastanın kullanacağı antibiyotik, farklı olabilir. Bu nedenle komşumuzun kullandığı ilaç kendisine iyi gelebilir. Ama eğer bizde ek bir hastalık varsa, bizim için faydadan çok zarar verebilir. Kesinlikle bir uzman hekim tavsiyesi olmadan antibiyotiğe kendi kendimize başlamamalıyız.Gereksiz antibiyotik kullanımıyla antibiyotik direnci gelişebilir. Gereksiz antibiyotik kullandığımız zaman eğer bakteri bir enfeksiyon yoksa, o an patojen olmayan bazı mikroorganizmalar bizim antibiyotiğimizi tanır. Ve bir sonraki seferde enfeksiyon geçirdiğimizde eğer o antibiyotiği kullanırsa mikroorganizmaların bu antibiyotikleri daha önceden tanımış olacaklarından etki etmezler. Gereksiz antibiyotik kullanımı kan yetmezliğine, organ yetmezliğine gidilebilir. Kesinlikle antibiyotik ağrı kesici değildir. Ağrı kesici farklı, antibiyotik farklı bir şeydir” dedi.

“GEREKSİZ ANTİBİYOTİK ZARAR VERİR”

Gereksiz antibiyotik kullanımının karaciğer, mide, bağırsak ve böbreklere zarar verebileceğini anlatan Dr. Karabulut, “Bunlardan daha önemlisi bilinçsiz antibiyotik kullanımı antibiyotik direncini geliştirebilir. Gereksiz antibiyotik kullandığınız zaman eğer enfeksiyon yoksa o an hastalık yapmayan bazı mikro organizmalar bu antibiyotiği tanır ve bir sonraki seferde enfeksiyon geçirdiğimizde eğer o antibiyotik kullanılırsa mikroorganizmalar o antibiyotiği daha önceden kullanıldığı için etki etmezler ve antibiyotik,k direnci dediğimiz şey oluşur ve daha fazla dozlarda antibiyotik kullanmak zorunda kalırız yada gereksiz yere değişik antibiyotikler kullanmak zorunda kalabiliriz” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Mobil sağlık dünyasının gurusu David Doherty DHS 2013 zirvesi için İstanbul’ da

Türkiye'nin ilk Dijital Sağlık Zirvesi'ni gerçekleştiren PTMS (Pharma Tailor Made Services), alanında uzman toplam 43 konuşmacı ile akademisyenler, hekimler, hastane...

Kapat