Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Temmuz 2014, Pazartesi 14:19

Gazze’de ilaç stoku tükendi

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu depolarında gıda ve ilaç stokunun tükendiği bildirildi. 

Gazze’deki Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) Direktörü Robert Turner, Şifa Hastanesi’nde yaptığı basın açıklamasında,  “Gazze’deki ajans depolarında evlerini terk eden insanlar için ihtiyaç olan gıda ve ilaç stogu tükenmiştir” dedi.

Turner, “Dün gece itibariyle 6 okula 65 bin insan sığındı. Bugün bu rakamın 85 bine yükselmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Suriye ve Ürdün’deki BM Mülteciler Yüksek Komiserliklerinden yardım talebinde bulunacaklarını ifade eden Turner, İsrail ordusunun bu sabah Gazze’nin doğusuna düzenlediği saldırıları kınadı.

Yardım girişi için güvenli koridor çağrısı

Filistin Sağlık Bakanlığı, uluslararası kuruluşları İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’ye, kan ve ilaç girişi için “güvenli koridor” sağlanması çağrısında bulundu.

Hamas ve Fetih arasında varılan milli mutabakat çerçevesinde kurulan uzlaşı hükümeti Sağlık Bakanı Usame en-Neccar, düzenlediği basın toplantısında “Gazze, görülmemiş bir katliama tanıklık ediyor. Şucaiyye’de bu sabahki saldırılarda onlarca şehit ve yaralı var” dedi.

Neccar, Gazze‘deki trajedinin giderek arttığını dile getirerek, “Şehitler, yaralılar, sığınmacılar sürekli artış gösteriyor. Günlük neredeyse 300’den fazla kişi yaralanıyor ve çoğunun da yaraları ağır” diye konuştu.

İsrail ordusu, 7 Temmuz’da “Koruyucu Hat” adıyla Gazze’ye başlattığı askeri operasyonun ardından, Perşembe akşamı da bölgeye karadan saldırmaya başlamıştı.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Elektrik yiyen yeni bir bakteri türü keşfedildi

Bilim adamları, saf enerjiyle beslenen ve atık olarak gene saf enerji salgılayan yeni bakteri türleri keşfetti. Teknoloji dünyasına biyolojik katkılar sağlaması beklenen...

Kapat