Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Aralık 2013, Pazartesi 14:23

Farmakoloji’de devrim

Hasta çocuklar üzerinde tatbik edilecek ilaçların, vücut bünyesini bozmadan, nasıl bir uygun dozajda verileceğinin önceden tespiti üzerine yaptığı araştırma dünya tıp literatürüne girdi.

Hollanda doğumlu Türk genci İbrahim İnce’nin doktora tezi tıp dünyasında da geniş yankı buldu.
Geçtiğimiz günlerde, Belçika Leuven Üniversitesi, Rotterdam Erasmus ve Leiden Üniversitesi profesörlerinden oluşan heyet karşısında ‘Bireysel çocuğa uygun dozda ilaç’ tezini savunarak, Doktor unvanını alan İbrahim İnce’nin tezi tıp fakültelerinde de ders kitaplarına gireceği öğrenildi.

İnce; tıp dünyasında heyecanla karşılanan tezi, çalışmaları, ileride yapmak istedikleri konularında bilgi verdi.

İnce, “Bir kişi ilaç kullandığında, vücut o ilacı kabul eder ve emilimini sağlar. Sonrasında o ilaç kendisini vücut içerisinde dağıtır. Yapılacak bir kan tahlilinde alınan o ilacın vücut içerisindeki düzeyi belirlenebilir. Bu ölçüm doğrultusunda o ilacın dönüşümü ve vücudu ne kadar çabuk terk edeceği hesaplanabilir. Bu yapılan çalışma FARMAKOKİNETİK diye de adlandırılır. Yani ilaçların canlı (insan veya deney hayvanı) vücuttaki emilimini, dağılımını, dönüşümünü ve vücuttan atılmasını inceler. Organizmanın ilaca ne yaptığı sorusuna cevap arar. Alınan ilaç gösterdiği etki sonrası dışkı ya da idrar yoluyla vücudu terk eder. İlaç vücudu terk etmeden emilim sonrası bir dönüşümden geçer. Bu dönüşümün gösterdiği hız ilacın vücuttaki düzeyini ve tesirini saptar. Bu araştırma sonucunun ve tespitimin bir başka olumlu tarafı da, kapsamlı ve pahalı bir araştırmaya gerek duyulmadan, değişik yaş gruplarındaki çocuklara yapılacak tedavilerde de vücudun kaldıracağı dozda ilaçların uygulanması olacak. Ve daha da geliştireceğimiz bu model sayesinde her türlü ilaç ve vücut yapısı içinde dozaj tavsiyeleri verebileceğiz.” dedi.

25 Ocak 1982 tarihinde Hollanda’nın Delft şehrinde dünyaya gelen İbrahim İnce bir anda başta Hollandalı Türkler olmak üzere Türkiye ve Avrupa’da hem Türklerin hemde tıp dünyasının gurur kaynağı oldu. 2001 yılında Leiden Üniversitesi’nde Bio-Farmakoloji bilim dalını tercih ederekten üniversite eğitimine başlayan İnce, Centre for Human Drug Research (CHDR) kurumu bünyesinde yaptığı bilimsel araştırma ve hazırladığı tez sonrası mayıs 2006 yılında Master programını tamamlayarak diplomasını aldı.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye'nin en beğenilen ilaç şirketi: Novartis
Novartis, ilaç sektörünün en beğenilen şirketi seçildi

 “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasının 2013 sonuçları yayınlandı. Araştırmada Novartis, bu yıl da ilaç sektörünün en beğenilen şirketi seçildi. Capital...

Kapat