Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Şubat 2014, Perşembe 09:45

En büyük eczane zinciri artık tütün ürünü satmayacak

ABD’nin en büyük eczane zincirlerinden CVS Caremark, sigara ve diğer tütün ürünleri satışına son vereceğini açıkladı.

CVS Caremark’ın yönetim kurulu başkanı Larry Merlo, 1 Ekim tarihinden itibaren ülkedeki 7600 CVS mağazasında tütün ürünlerinin satışının durdurulacağını bildirdi.

Karar hemen ABD Başkanı Barack Obama’dan övgü aldı. Genç yaşlarından beri sigara alışkanlığıyla mücadele eden ABD başkanı, bu adımın birçok kişinin hayatını kurtaracağını bildirdi. BBC’nin haberine göre; CVS’in tütün ürünleri satışından vazgeçmesi, şirket açısından 2 milyar dolarlık kayıp anlamına geliyor. Ancak Merlo, “sağlıkla ilişkili bir firma olarak, doğru hareketin bu olduğunu” belirtti ve “sağlık ürünlerinin satıldığı bir yerde, tütün ürünleri de yer alamaz.” dedi.

26 bin eczacı ve hasta bakıcının çalıştığı CVS Caremark’ın tütün ürünleri satışına son veren ilk ulusal eczacılık zinciri olacağını kaydeden Merlo, şirket çalışanlarının her gün yüksek tansiyon, yüksek kolestrol ve şeker gibi müzmin hastalıklar çeken hastalara yardımcı olmaya çalıştıklarını, bu hastalıkların tütün kullanımıyla daha da ağırlaştığını kaydetti.

Larry Merlo, ilkbaharda, sigara alışkanlığından kurtulmak isteyenlere yönelik sigara bırakma programı başlatılacağını da bildirdi.

CVS Caremark’ın geçen yılki cirosu 125 milyar dolardı. ABD’deki federal tıp merkezlerinin belirlemelerine göre, tütün kullanımı, ülkedeki önüne geçilebilir ölüm nedenlerinin en büyüğü.

Her yıl 440 bin Amerikalı sigara alışkanlığı yüzünden ölüyor. Bu ölümlerin 49 bin kadarıysa sigara içilen ortamlarda bulunulmasından kaynaklanıyor.

1965’te Amerikalıların yüzde 42’si sigara içmekteyken, yıllardır artırılan yasaklar ve kısıtlamalar, tütün karşıtı kampanyalar ve tütün ürünlerine getirilen yüksek vergiler sayesinde, günümüzde Amerika’da sigara tiryakilerinin oranı yüzde 18’e indi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Genetik yapısı değişen kuş gribi korkutuyor

Kuş gribinin yeni bir türü nedeniyle Çin'de bir kadın hayatını kaybetti. Uzmanlar virüsün yayılmasından endişe ediyor. Çin'in Nançang kentinde 73 yaşında...

Kapat