Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Şubat 2014, Çarşamba 15:53

Genetik yapısı değişen kuş gribi korkutuyor

Kuş gribinin yeni bir türü nedeniyle Çin’de bir kadın hayatını kaybetti. Uzmanlar virüsün yayılmasından endişe ediyor. Çin’in Nançang kentinde 73 yaşında bir kadın tavuk pazarına gittikten sonra H10N8 virüsüne yakalandı. Fakat hayatını kaybeden kadına virüsün kadına nerde ve nasıl bulaştığı henüz netlik kazanmadı.

Çin’in Ciangşi eyaletinde başka bir kişinin de aynı virüse yakalandığı belirtiliyor. Lancet sağlık dergisine konuşan uzmanlar virüsün yayılma ihtimalinin hafife alınmaması gerektiğini söyledi. BBC’nin haberine göre; insanlar ve hayvanlarda etkili olan H10N8 virüsünün daha önce görünmediği belirtiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Çin’de H7N9 isimli benzer bir tür virüs salgını çıkmış ve virüse yakalanan yaklaşık 300 kişiden dörtte biri hayatını kaybetmişti.

Yeni H10N8 isimli virüsü inceleyen bilim insanları virüsün genetik yapısının geliştiğine işaret ederek insanlar üzerinde daha etkili olabileceği konusundan uyarıyor.

Virüs ile ilgili en büyük kaygı ise virüsün insandan insana bulaşması. Fakat uzmanlar şu an için böyle bir kanıtın olmadığını dile getiriyorlar.

Çin’de ikinci kişinin aynı virüse yakalanması ise virüsün yayıldığının kanıtı olarak gösteriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün salgınlar için işbirliği merkezinin müdürü Dr. John McCauley ise temkinli olunması gerektiğini söylüyor. McCauley, daha önce hayvanlardan bulaşan ölümlere sebep H7N9 virüsüne atıf yaparak “H7N9 virüsü ortaya çıktığında bu kadar ölümcül olacağını düşünmemiştik. Bu yeni virüsün yayılması ihtimalini ciddiye almalıyız” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
135 ilaç üretilmiyor, 76 ilaç yok

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 24 Ocak’ta piyasada sadece 8 ilacın bulunmadığını açıkladı. Buna karşın İstanbul Ecza Odası dün itibariyle ‘108’ ilacın...

Kapat