Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ağustos 2013, Cuma 09:54

Antibiyotik kullanıma düzenleme geliyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu antibiyotik kullanımında yeni düzenlemeler yaptıklarını açıklayarak, “Bundan sonraki süreçte akıllı ilaç kullanımını gündeme alıyoruz. Tabi ki antibiyotik önemli bir ilaç. Antibiyotik yazmadan öncede hangi enfeksiyona hangi mikroba, hangi durumlarda hangi antibiyotik verilir bunlarla da ilgili tetkikler ve tetkik sonrası reçeteleri planlıyoruz” dedi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu antibiyotik kullanımı konusunda yeni düzenlemeler yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi: “İlaç kullanımında belirli prensiplere geçtiğimizde yaptığımız gibi özellikle gelişi güzel antibiyotik, ağrı kesici ve hormon içerikli ilaçların kullanımı, bir taraftan iyilik yapalım derken bir taraftan da sağlığımızı bozar durumda. Veya sağlık planlarımızı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bundan sonraki süreçte akıllı ilaç kullanımını gündeme alıyoruz. Tabi ki antibiyotik önemli bir ilaç. Antibiyotik yazmadan öncede hangi enfeksiyona hangi mikroba, hangi durumlarda hangi antibiyotik verilir bunlarla da ilgili tetkikler ve tetkik sonrası reçeteleri planlıyoruz.”

Torba yasayla ilgili de değerlendirme de yapan Bakan Müezzinoğlu, “Torba yasadaki şudur; Bundan sonra muayeneyi tercih eden arkadaşlarımız, hekimlerimiz kamuda çalışamaz. Kamudaki arkadaşlar ister üniversitede ister, devlet hastanesinde kamuda devam eder. Mesai sonrasında ise üniversitedeki hocalarımız oradaki ofisinde hasta kabul edebilir. İlave katkı payı alacaklar onun miktarı belli. Üniversitedeki hocalarımız normal mesaisinden sonra üniversitede olmak kaydıyla özel hasta kabul edebilecek” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Özel hastanelere hasta sınırı getirildi

SGK özel hastanelere hasta sınırı getirdi. Özelde çalışan sözleşmeli doktorlar bir günde en fazla 60 hastaya bakabilecek. Acil servis uygulamanın...

Kapat