Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ağustos 2013, Cuma 09:33

Özel hastanelere hasta sınırı getirildi

SGK özel hastanelere hasta sınırı getirdi. Özelde çalışan sözleşmeli doktorlar bir günde en fazla 60 hastaya bakabilecek. Acil servis uygulamanın dışında tutulacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde (SUT) yaptığı değişiklikle doktorlara hasta kotası getirdi. Kotayı geçenhastanenin masraflarının SGK tarafından karşılanmayacağı bildirildi. Ayrıca SGK ilave ücretlerle ilgili de değişiklikler yaptı. Bu kapsamda ayakta tedavisi yapılabilen hastalardan üniversite hastanelerinde hiçbir şekilde ilave ücret alınamayacağı belirtildi.

ACİLLER HARİÇ

SGK özel hastanelere getirdiği sınırlamaya acil ve poliklinik hizmetlerinin dahil olmadığını vurguladı. Bu kapsamda sözleşmeli olarak çalışan doktorların bakacağı hasta sayısının 60’ı geçmeyeceği kaydedildi. Göz hastalıkları içinse hasta sayısı 40 olarak belirlendi. Hasta sayılarının bu rakamı geçmesi halinde ise hastane masraflarının kurum tarafından karşılanmayacağı aktarıldı.

DİŞ TEDAVİLERİ CEPTEN

18 yaşını dolduran bireylerin ortodontik diş tedavilerine (çarpık dişlerin düzeltilmesi) dair giderlerin kurumca karşılanmayacağı belirtildi. Bu arada SGK, yurtiçinde ilaç bulamayan hastalar için de harekete geçti. SUT’ta yapılan değişiklikle yurtiçinde bulunamayan ilaçların yurtdışından getirilmesinin sağlanacağı bildirildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Taksim İlkyardım Hastanesi taşınacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Taksim İlkyardım Hastanesi'ni Gaziosmanpaşa'ya taşıyacağız. 1-1.5 ay içerisinde biz Gaziosmanpaşa'daki hastanemizi devralacağız. Zaten bütün tıbbi donanımı ve...

Kapat