Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Mart 2014, Perşembe 10:23

Alzheimer’ın tedavis için REST proteini keşfedildi

Bilim insanları, eksikliği halinde alzheimer’ın geliştiği REST adında bir protein keşfetti. Üretilecek ilaç sayesinde yeniden aktif hale getirilecek olan REST proteiniyle, hastalığın tarihe karışması bekleniyor.

ABD’de Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları, bebek anne rahmine düştükten sonra oluşmaya başlayan ve beyinde bulunup kodlanan bir protein keşfetti: REST… REST proteini, yaşlılıkta azalıyor ve yok oluyor. Bu protein beyni dış saldırılara, nöronlara ve mikroplara karşı koruyor. Yokluğunda ise alzheimer gelişmeye başlıyor. Proteinin ilacı geliştirildiğinde ise alzheimer’ın önüne geçilmesi bekleniyor.

‘ÜMİT VERİCİ’ DENİLDİ 
Bilim insanlarına göre, REST olarak adlandırılan ve özellikle fetal dönemde aktif olan protein, alzheimer teşhisi konulan insanların beyninde gittikçe azalıyor. Bilim dergisi Nature’da yayımlanan araştırma kapsamında bunama geçmişi olmayan insanlarda ise alzheimer’a yakalananlara kıyasla bu protein miktarı üç kat fazla. Bu bulgu, yıllardır çare aranan alzheimer hastalığı için ümit verici olarak değerlendiriliyor. 

DÜNYADA 30 MİLYON HASTA VAR 
Harvard’daki profesörlerden Bruce Yankner, araştırmalarıyla REST protein seviyesi yüksek tutulursa insanların alzheimer’a karşı dirençli olabileceklerinin ortaya çıktığını söyledi. İlaçlarla bu proteinin aktif hale getirilebileceğini dile getiren Yankner, “Araştırma sonucu doğruysa, Amerika’da alzheimer teşhisi konulan 5 milyondan fazla kişi için tedavi yönteminde yeni bir dönem açıldı demektir” ifadelerini kullandı. Dünyada 30 milyondan fazla alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. Ancak 2030 itibarıyla bu sayının 70 milyonu bulacağı öngörülüyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorlar hastaların tansiyonunu yükseltiyor

İngiltere'de yapılan bir araştırma, tansiyon ölçümlerinde doktorların hemşirelere kıyasla daha yüksek sonuçlar elde ettiklerini gösterdi. Araştırmacılar, hastaların tansiyondaki ani artış...

Kapat