Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Mart 2014, Perşembe 09:54

Doktorlar hastaların tansiyonunu yükseltiyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma, tansiyon ölçümlerinde doktorların hemşirelere kıyasla daha yüksek sonuçlar elde ettiklerini gösterdi. Araştırmacılar, hastaların tansiyondaki ani artış ile tedaviye yönlendirildiklerini hatırlatıp bunun tehlikeli bir durum olduğuna dikkat çekti.

Araştırmayı yapan Exeter Üniversitesi’nden 1000’den fazla hastayı inceledi. İncelenenlerin tümünün tansiyonlarını hem doktorlar hem de hemşireler ölçtü.

Doktorların ölçümlerinde hastaların tansiyonlarının daha yüksek çıktığı belirlendi.

Araştırmanın sonuçları British Journal of Medical Practice’in (BJGP) internet sitesinde yayınlandı.

“Hastalar endişelenebilir”

Araştırmacılar, çıkan sonuçlar arasındaki farkın hastaların doktor gördüklerinde endişelenmelerinden kaynaklanabileceğini söylüyor.

BBC’nin haberine göre; araştırma heyetinin başındaki Dr. Christopher Clark, elde ettikleri bulguların, doktorların tansiyon ölçmek içinen doğru kişiler olmayabileceğini gösterdiğini söyledi.

Clark, “Doktorlar bir hastanın durumunu değerlendirmede ya da rutin bir sağlık kontrolünde tansiyonu ölçü olarak almaya devam etmeli. Ancak ölçüm sonucuna göre klinik kararlar alındığında durum farklı olmalı. Gözlemlediğimiz fark, bazı hastaların tedaviye yönlendirilmeleri için yeterli. Gereksiz bir tedavi de istenmeyen yan etkilere yol açabilir.” dedi.

Yüksek tansiyon ve riskleri

İnsanların tansiyonu gün boyunca değişebiliyor. Sadeec bir ölçümde elde edilen yüksek sonuç tansiyonun kronik şekilde arttığı anlamına gelmiyor.

Uzmanlar, hastaların doktor ziyaretlerinde endişelenmelerinin ya da strese kapılmalarının tansiyon artışına yol açabileceğini söylüyor.

Doktorlar daha doğru sonuç elde etmek için hastalara giderek artan oranda, evde istedikleri zaman tansiyonlarını ölçebilecekleri cihazlar veriyor.

Yüksek tansiyonun tespiti ise kalp krizi ve felç riskinin azaltılması açısından önemli.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklar, Bayer ile MS’in resmini yapıyor

Bayer’in Türkiye MS Derneği ve İzmir MS Derneği işbirliğiyle bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceği “Ailem, Ben, Bir de MS” adlı resim...

Kapat