Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ağustos 2013, Cuma 14:36

Akılcı ilaç kullanımı için kampanya

Sağlık Bakanlığı gereksiz antibiyotik tüketimini kontrol için reçeteleri incelemeye aldı. Ayrıca gelecek yıl akılcı ilaç kullanımı için yeni bir kampanya başlatılacak.

Türkiye’de ayda 30 milyon reçete yazılıyor. Bu reçetelerin 3’te birini yani 10 milyonunu antibiyotikler oluşturuyor.Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı incelemelerde Türkiye’de en fazla antibiyotik tüketen kentin Gaziantep olduğu ortaya çıktı.

Ntv’nin haberine göre; Bakanlık bu yüzden, 2014’te başlatacağı yeni akılcı ilaç kampanyasının pilot çalışmaları için Gaziantep’ten düğmeye bastı.

Yaklaşık 1,5 yıldır bu sistem üzerinde çalıştıklarını belirten Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Hakkı Gürsöz, “İlk etapta Gaziantep’te yüksek oranda antibiyotik reçetelendiğini gördük. Buradan hareketle Gaziantep’te aile hekimlerine geri bildirimleri kişisel web sayfaları üzerinden vermeye başladık” dedi.

Kampanyayla, cezaevi personeli, askeri personel ve çocuk bakımevlerine bilinçli ilaç tüketimi eğitimi verilecek.

Ayrıca ilaç mümessilleri de bundan böyle zorunlu akılcı ilaç eğitimine tabi tutulacak.

Dr. Hakkı Gürsöz, “Şu anda sistemi izlemeye devam ediyoruz. Bunun sonuçlarını gördükçe sistemin ülke geneline yayılması için gerekli adımları atacağız” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Abdi İbrahim sağlık ürünleri direktörlüğü’ne yeni fitoterapi danışmanı

Abdi İbrahim bünyesinde Sağlık Ürünleri Direktörlüğü oluşturularak Sağlık Ürünlerinden Sorumlu Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi) Danışmanlığı görevine Uzman Eczacı Levent Gökgünneç getirildi. Ege...

Kapat