Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Temmuz 2014, Çarşamba 14:42

AB ilaç üreticilerine para cezası verdi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, kalp ve damar hastaları için daha ucuz jenerik ilaç üretilmesini engelleyen Fransız Servier, İsrailli Teva ve diğer 4 ilaç üreticisine toplam 428 milyon avro para cezası verdi.

Rekabetten sorumlu AB Komisyonu Üyesi Joaquin Almunia, “Servier sistematik olarak rekabetçi tehditleri pazardan uzak tutacak şekilde satın almalar yaptı.  Rekabet etmeleri gereken şirketler bunun yerine, patent sözleşmesi şeklinde de olsa  pazarı bölüşme ya da kiralama konusunda anlaşamaz” dedi.

AB Komisyonu adil rekabeti ihlal etmekle suçladığı Servier’e 331 milyon avro, dünyanın en büyük jenerik ilaç üreticisi İsrailli Teva’ya 15,6 milyon avro, Hindistanlı ilaç şirketleri Lupin’e 40 milyon avro,  Mylan Laboratories’e 17,2 milyon avro ve Unichem Laboratories’e 14 milyon avro ve Slovenyalı Krka’ya 10 milyon avro para cezası uyguladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FingerReader görme engelliler için farklı bir çözüm

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilim adamları görme sorunu yaşayanların okuma sorununu çözecek, FignerReader adında bir yüzük ürettiler. Bu yüzükle beraber gözlerinde...

Kapat