Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Temmuz 2014, Çarşamba 14:08

FingerReader görme engelliler için farklı bir çözüm

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilim adamları görme sorunu yaşayanların okuma sorununu çözecek, FignerReader adında bir yüzük ürettiler. Bu yüzükle beraber gözlerinde bozukluk olanlar gazete, dergi, bilgisayar ekranlarındaki yazıları veya kitapları okuyabilecekler.

İşaret parmağına takılan bir yüzük şeklinde tasarlanan cihazın üzerinde küçük bir kamera bulunuyor. Hürriyet’in haberine göre; FingerReader’ın üzerinde bulunan bu kamera metinleri tarıyor ve sonrasında da metinleri ses dalgalarına dönüştürerek, cihazı kullanan kişinin kulaklığına göndererek, kişinin yazılanları duymasını sağlıyor. 3D yazıcı ile üretilen cihaz, kişinin parmak hareketlerini takip eden bir yazılım ile çalışıyor ve eğer kullanıcı sayfanın dışına çıkarsa cihaz titreşim vererek kullanıcıyı uyarıyor. Bilim adamları, bu cihaz sayesinde parmağınızın ucu ile istediğiniz metinleri rahatlıkla okuyabileceğinizi söylüyor. 

Ürünün halen geliştirilmesi gereken yanları olduğunu da belirten bilim adamları, özellikle akıllı telefon ve tablet gibi dokunmatik cihazlarda FingerReader’ın tam kapasiteyle çalışamadığını ve bu konuda da çalışmalarına devam ettiklerini söylüyor.

ABD’de 11,2 milyon kişinin görme sorunu yaşadığını da değinen yetkililer bu cihazla insanların okuma problemlerini ortadan kaldırarak, görme bozukluğu yaşayan ya da görme engelli kişilerin hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Biyometrik kimlik doğrulama hastanın ayağına geliyor

Sağlıkta başlatılan biyometrik doğrulama sisteminin en güvenilir yöntemi olan Hitachi parmak damarı okuma teknolojisi, mobil çözümlerle daha kolay ve hızlı...

Kapat