Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Haziran 2014, Salı 11:01

Zirai ilaçlar otizmi tetikleyen en önemli faktör

Zirai ilaçların kullanıldığı tarım alanlarına yakın bölgelerde yaşayan hamile kadınların çocuklarının otizme yakalanma olasılığının yüzde 60 oranında daha yüksek olduğu açıklandı.

ABD’li bilim insanları, otizmin çevresel faktörlerle ilişkisini ölçen bir çalışma yürüttü. Günümüze kadar yapılan araştırmalara göre; hamilelik dönemindeki komplikasyonlar, viral enfeksiyonlar ve genetik bozukluklar otizmi tetikleyen faktörler arasında sıralanıyordu. Sabah’ta yer alan habere göre; Enviromental Health Perspectives dergisinde bir makale yayımlandı. Buna göre; hamilelik döneminde zirai ilaçların kullanıldığı tarım alanlarına yakın bölgelerde yaşayan kadınların çocuklarının otizme yakalanma olasılığı diğerlerine göre yüzde 60 oranında daha yüksek. Üstelik anne, hamileliğinin son 3 ayında tarım ilaçlarına maruz kalıyorsa bu oran iki katına çıkıyor. 

ABD’li otizm uzmanı Dan Rossignol “Çalışmaya göre zirai ilaçlar otizmi tetikleyen en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Denekler hamilelik öncesi, dönemi ve sonrasında da incelenmeli. Deneklerin çocukları da yakın takibe alınmalı. Bu da tabii ki zamanla olacak bir çalışma” ifadelerini kullandı. 970 gönüllü üzerinde yapılan deneyin detaylandırılması çalışmaları ve alt grupların incelenmesi ise sürüyor. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktor hatası yüzünden 77 kişi öldü

Doktorlar Birliği tarafından açıklanan verilere göre, 2013 yılı içerisinde bilirkişiler tarafından 2 bin 243 doktor hatası tespit edildi. Bin 864...

Kapat