Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Haziran 2014, Salı 10:48

Doktor hatası yüzünden 77 kişi öldü

Doktorlar Birliği tarafından açıklanan verilere göre, 2013 yılı içerisinde bilirkişiler tarafından 2 bin 243 doktor hatası tespit edildi. Bin 864 olayda yanlış teşhis ve tedavi sonucu hastalarda kalıcı hasar oluşurken, 77 kişinin ise doktor hatası nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı.

Almanya’da geçen yıl 12 bin kişinin teşhis ve tedavi kurbanı olduğunu öne sürerek bilirkişiye başvurduğu belirtildi. Şikayete konu olan tedavileri, ağırlıklı olarak diz ve kalça ameliyatları ile alt bacak ve ayak bileği kırıkları oluşturuyor. Tespit edilen hatalar ise, daha çok teşhis ve cerrahi müdahalelerde görülüyor.

Alman Tabipler Birliği Bilirkişi Komisyonu Başkanı Andreas Crusius’a göre, yapılan hatalar aşırı uzun çalışma saatleri, iş baskısı ve bürokrasi nedeniyle oluşuyor. Muayene ve tedavi sayısındaki artış da hatalarda önemli bir faktör. Öte yandan doktor hatalarının bir önceki yıla göre az da olsa gerilediği bildirildi. 2012 yılında 2 bin 280 olayda yanlış tedavi tespit edilmişti.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Cep telefonuyla down sendromu teşhisi konulabilecek

Washington Çocuk Cerrahisini Geliştirme Enstitüsü’nden araştırmacılar bir akıllı telefon uygulamasıyla doğumdan hemen sonra Down Sendromu teşhisi koyabilmeyi umuyor. Down Sendromu...

Kapat