Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Kasım 2013, Pazartesi 13:29

Yunan doktorlar için üç şart aranacak

Ekonomik kriz nedeniyle Yunanistan’da iş bulma sıkıntısı yaşayan doktorları, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’ye davet etmişti. Yunanistan’ın Selanik şehrinde gezi ve incelemelerde bulunan Bakan Müezzinoğlu, Yunan doktorların Türkiye’de çalışmaları üzerine ilk resmi teması Selanik Tabipler Odası ile gerçekleştirdi.

Ciddi düzeyde talep olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, “Yunanlı doktorların Türkiye’ye gelmesi konusunda Selanik Tabipler Odası ile görüştük. Türkiye gelmeleri, iş bulmaları nasıl olacak diye onlarla iyi bir görüşmemiz oldu. Ciddi düzeyde talep var. İki taraf da bir komisyon kurarak bir çalışma yapacak. Onlar hazırlık yapacak. Biz de İstanbul’daki özel hastanelerin yönetimleri ile görüşeceğiz. Bir de bakanlık olarak bir heyet görevlendireceğiz” dedi.

ÜÇ ŞART ARANACAK
Doktorların Türkiye’ye gelişleri ile ilgili üç şartın olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, “Birincisi diploma denkliği. Yunanistan’da bu anlamda bir sorun yok. İkincisi çalışma izni. Onun da zaten prosedürü belli. Bir de Türkçe bilme şartı. Bu Türkçe bilme geçişinde bir formül bulabilirsek. Bir taraftan çalışsın yani ilk 1 yıl Türkçe bilme şartı aramayalım. Bunu görevlendirilecek tercümanlarla çözelim. O da çok ihtiyaç duyulan alanlarda. Ana henüz tam bir karar yok üzerinde çalışılacak inşallah” diye konuştu.

SELANİK’TE BİN DOKTOR TÜRKÇE KURSUNA BAŞLADI
Selanik’te bin kadar doktorun Türkçe kursuna gittiğine dikkat çeken Müezzinoğlu, “Onlar Türkçe kursuna gidiyorsa zaten bir kaç ay içerisinde mesafe kat ederler. Bizim için hekimlik tecrübesi ve standardının iyi olması önemli. Belki ilk başlarda 50 adet klasik cümleyi öğrenirler. Radyoloji uygulamaları, laboratuvar bilgilerini tedavi uygulamaları, standardında bir sorun olmadığına göre iletişimi öyle böyle çözeriz. Doktorlar büyük oranla İzmir, İstanbul ve Trakya bölgelerinde çalışacaklar. Ama talep nereden çok gelecek bakacağız” ifadesini kullandı.

2014 YILINDA SAĞLIKTA SERBEST UYGULAMASI BAŞLIYOR
Bakan Müezzinoğlu, “2014 yılında çıkacak sağlıkta serbest bölgelerle zaten yabancı uyruklu hekim şartnı ağırlıklı olarak koyuyoruz. Zaten o zaman da bu işe otomatikken kendiliğinden zemini oluşuyor. O zaman Türkçe bilme şartı da olmuyor. Ama bu uygulama şimdi değil 2014 yılı içinde yapılacak kanuni düzenlemeden sonra. Yani sağlıkta serbest uygulamasına başladığımız zaman olacak. Şimdi gelirlerse özel hastanelere gelecekler. Orada çalışacaklar. Bir de yabancı uyruklu doktorlar arasında eğitimlerini Türkiye’de yapmış olanlar için bir sorun yok” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Organları 3 boyutlu holografik yansıtan teknoloji geliştirildi

Bilim insanları, hastalıklı organların 3 boyutlu holografik görüntülerini yansıtan bir teknoloji geliştirdi. Holograma istediği gibi müdahale edebilen doktor, görüntü üzerinde...

Kapat