Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Mayıs 2013, Perşembe 12:06

Yüksek dozdaki ağrı kesiciler kalp krizi nedeni

Yüksek dozda alınan yaygın ağrı kesicilerin kalp krizi riskini arttırdığı bildirildi. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, uzun süreli ibuprofen veya diklofenak gibi yüksek dozdaki ağrı kesicilerin kalp krizi riskini tetiklediği gerekçesiyle geri çekildiği belirtildi.

Büyük bir uluslararası çalışmanın sonuçlarını sunan uzmanlar, ağrı kesici bir sınıf içinde non-steroid anti-inflamatuar (NSAID) olarak adlandırılan ilaçların yüksek dozlarda kullanılması halinde vasküler rahatsızlıkların, kalp krizi, felç ve kardiyovasküler gibi hastalıkların ölümle sonuçlanabileceğini ortaya koyuyor.

ABD’li ilaç şirketi Merck, kalp krizi riskleri bağlantıları nedeniyle COX-2 inhibitörleri veya koksibler olarak bilinen NSAID ilaçlarının satışını 2004 yılında durdurmuştu.

Oxford Üniversitesi’nde araştırmayı yöneten Colin Baigent, Lancet’e verdiği demeçte, coxibs, ibuprofen ve diclofenac gibi ilaçların benzer riskleri ve benzer faydalarının olduğunu söyledi.

Warwick Üniversitesi Klinik Farmakoloji Tedavi Bilimi’nden Prof. Donald Singer, araştırmanın bulgularının hasta ve hekimler için önemli bir noktaya parmak bastığını ve güçlü ilaçların zararlı etkileri olabileceğini söyledi.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni kuş gribi virüsü, Tamiflu adlı ilaca dirençli

Çin'de görülen yeni bir kuş gribi virüsü olan "H7N9"un, Tamiflu adlı grip ilacına direnci ortaya çıktı. Şanghay Fudan Üniversitesi Tıp...

Kapat