Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Mayıs 2013, Perşembe 10:54

Yeni kuş gribi virüsü, Tamiflu adlı ilaca dirençli

Çin’de görülen yeni bir kuş gribi virüsü olan “H7N9″un, Tamiflu adlı grip ilacına direnci ortaya çıktı.

Şanghay Fudan Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarından Yüen Cınghong, tıp dergisi Lancet’te, Şanghay’da 14 hastada antiviral ilaçların virüs oranını azalttığını, ancak üç kişide bir değişim gözlenmediğini söyledi. Yüen, bu üç kişinin oksijen desteğine ihtiyaç duyduğu ve ikisinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Dergideki raporda ayrıca, H7N9 virüsünde antiviral direncin ortaya çıkmasının endişe verici olduğuna vurgu yapılırken, virüsün yakından izlenmesi ve salgın hazırlığı planının dikkate alınması gerektiği ifade edildi.

H7N9 virüsü kontrol ve önleme grubu başkanı Vın Yümey de, raporun Tamiflu’nun halen bazı hastalarda etkisinin olduğunu belirttiğini ancak hastalık için yeni ilaçların geliştirilmesi sürecinin hızlanması gerektiğinin altını çizdi.

Çin’de H7N9 ilk kez mart ayında görülmüş, şu ana kadar 131 vakadan 37’si ölümle sonuçlanmıştı. Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu, pazartesi günü yaptığı açıklamada, virüsün henüz insandan insana geçtiğine dair bulgu olmadığını kaydetmişti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, Glaxo’nun cilt kanseri ilaçlarını onayladı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) cilt kanserinin ölümcül formlarından biri olan melanom tedavisinde kullanılmak üzere GlaxoSmithKline'nın iki ilacını onayladığını duyurdu....

Kapat