Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Mayıs 2013, Perşembe 10:33

FDA, Glaxo’nun cilt kanseri ilaçlarını onayladı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) cilt kanserinin ölümcül formlarından biri olan melanom tedavisinde kullanılmak üzere GlaxoSmithKline’nın iki ilacını onayladığını duyurdu.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi ileri metastatik veya rezeke edilemeyen (ameliyatı olmayan) olan hastalar için iki yeni ilacı; Tafinlar (dabrafenib) ve Mekinist’i (trametinib), onayladı.  Melanom, en tehlikeli türü cilt kanseri arasında gösteriliyor.

Kimyasal dabrafenib olarak bilinen Tafinler, BRAF inhibitörleri olarak adlandırılan bir kanser ilaç sınıfına giriyor. Trametinib kimyasal olarak bilinen Mekinist, MEK olarak bilinen kanserli tümörleri ile ilişkili bir protein sentezini inhibe ediyor.

FDA ayrıca, hastaların melanoma hücrelerinde BRAF, V600E veya V600K mutasyon olup olmadığını belirlemek için kullanılacak Fransansız bioMérieux şirketi tarafından yapılan THxID BRAF testini, onayladı.

Melanom’un, cilt hastalığından ölümlerin önde gelen nedeni olduğu belirtiliyor. Ulusal Kanser Enstitüsü 76,690 Amerikalıya melanom tanısı konacağını ve 2013 yılında 9,480 kişinin bu hastalıktan öleceğinin tahmin edildiğini ifade ediyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Damar sertliğinde gen etkisi

Bypass ameliyatı geçiren hastalarda damar sertliğine yatkınlık araştırıldı. Proje kapsamındaki çalışmalarda damar sertliğine yatkınlığı artıran 2 ayrı gen tespit edildi. Cumhuriyet...

Kapat