Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Ağustos 2011, Cuma 18:54

Yönetmeliğin yayınlanması ile beşeri tıbbi ürünlerin tanıtımda yeni döneme girildi

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik” birçok yeniliği beraberinde getiriyor.

2003’teki yönetmeliği yürürlükten kaldıran yeni yönetmelik ile birlikte artık insan kullanımına yönelik tıbbi ürünlerin internet dahil halka açık yayın yapılan her türlü medya ve iletişim ortamında dolaylı ya da doğrudan topluma tanıtımı yapılamayacak. Ruhsat sahibi, kamuya ait sağlık kurum veya kuruluşlarına bağışta bulunabilecek. Tanıtım malzemelerinin parasal değeri Bakanlıkça belirlenen ve Bakanlığın internet sayfasında yayımlanan miktarı geçemeyecek.

Yeni yönetmelikte ayrıca, “Tıbbi Satış Temsilcileri”, “Ürün Tanıtım Elemanları” olarak daha geniş tanımlanıyor. Eski yönetmelikte reçetesiz satılan beşeri tıbbi ürünlerin topluma tanıtımı ile ilgili hükümler bulunurken, yeni yönetmelik ile insan kullanımına yönelik tıbbi ürünlerin topluma tanıtımına yasak getiriliyor.

Yönetmeliğin tam metnine Resmi Gazete üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
EMA, Boehringer Ingelheim’ın tip 2 diyabet tedavisi linagliptin’i onayladı

Linagliptin, tip 2 diyabetli yetişkin hastalarda metformin ve/veya sülfonilüre ile birlikte kullanım için onaylandı. 5 mg'lık film kaplı tabletler halinde...

Kapat