Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Temmuz 2012, Salı 17:29

Yeryüzü Doktorları’ndan Gazze’de parmak nakli

Muayene, ameliyat ve eğitim alanında bir dizi görüşme yapmak üzere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteği ve Filistin Beyaz Eller Derneği işbirliği ile 23 Haziran tarihinde Gazze’ye giden Yeryüzü Doktorları’nın (YYD) ilk grubu, şu ana kadar bölgede 56 ameliyat ve 255 muayene gerçekleştirdi.

Shifa ve Avrupa Hastaneleri’nde çalışan tıbbi ekip, yanlarında götürdükleri ameliyat mikroskobu, mikrocerrahi aletleri, plastik cerrahi ve KBB sarf malzemeleri ile başarılı operasyonlara imza attı. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi, Plastik Cerrahi Uzmanı, Yardımcı Doç. Dr. M. Veli Karaaltın, sağ el başparmağı kopmuş 6 yaşında bir erkek çocuğa sol ayak ikinci parmağını yaklaşık 8 saat süren bir ameliyatla nakletti.

Yeryüzü Doktorları'ndan Gazze'de parmak nakli

Plastik cerrahi ve KBB ekibince yapılan toplam 56 ameliyatın içinde ayrıca; mikrocerrahi yöntemle 6 adet serbest doku aktarımı, 12 adet damak yarığı onarımı, treakeal stenoz açılması, total larinjektomi ve boyun disseksiyonu, dil tümörüne komando ameliyatı ve bir günlük yeni doğan bebeğe iki taraflı koanal atrezi açılması ameliyatı da yer alıyor. YYD tarafından yayımlanan duyuruda, her klinikte yapılamayan zorluk derecesi yüksek, donanımlı ve deneyimli ekip gerektiren bu ameliyatların bazılarının Gazze’de ilk kez yapıldığına dikkat çekildi.

Plastik Cerrahi ve KBB uzmanlarından oluşan tıbbi ekip muayene ve ameliyatlarına 2 Temmuz’a kadar devam edecek. Ekip, Prof. Dr. Harun Cansız, Prof. Dr. Ethem Güneren, Prof. Dr. Parvaiz A. Malik, Yard. Doç. Dr. M. Veli Karaaltın, Op. Dr. Fatma Nilay Yoğun, Op. Dr. Özlem Saatçi, Op. Dr. Ayşegül Batıoğlu Karaaltın, Uz. Dr. Mahmoud İsleem, Hemşire Serap Arslan, Dr. Semih Gazioğlu ve YYD Proje Yöneticisi Tarık Dabboor’dan oluşuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kronik hepatit B hastaları için kapsamlı destek programı: “PATH B”

Kronik hepatit B ile yaşayan insanların yaşamlarını iyileştirmek üzere geliştirilen programının Türkçe versiyonunun lansmanı, 47. EASL Kongresi'nde yapıldı.

Kapat