Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Temmuz 2012, Salı 17:03

Kronik hepatit B hastaları için kapsamlı destek programı: “PATH B”

Kronik hepatit B ile yaşayan insanların yaşamlarını iyileştirmek üzere geliştirilen öncü bir eğitim kaynağı programının Türkçe versiyonunun lansmanı, 47. Uluslararası Avrupa Karaciğer Kongresi’nde yapıldı.

PATH B (“Patients and Professionals Acting Together for Hepatitis B” – Hepatit B İçin Hastalar ve Sağlık Çalışanları El Ele) adlı program, hasta hakları grupları temsilcileri ve Avrupa’nın önde gelen hepatoloji uzmanlarının yer aldığı bir uluslararası danışma kurulu tarafından geliştirildi. Program, Dünya Hepatit Birliği (WHA) ve Avrupa Karaciğer Hastaları Derneği (ELPA) tarafından eğitici bir hizmet olarak sunuluyor.

Kaynağın Türkçe’ye uyarlanmasın da bilimsel işbirliğinde bulunan Türk Karaciğer Araştırma Derneği başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakalağlu, Kongre’de,

“Bu kaynak hepatit B tanısı koyulan hastalar için kapsamlı ve güvenilir bilgiler sunuyor. PATH B’nin tedavi deneyimlerinde başarılı olmaları için hastalara ihtiyaç duydukları bilgi, güç ve donanımı sağlamaya yardımcı olacağından hiç şüphem yok.”

yorumunda bulundu.

Bilimsel işbirliğinde bulunan bir diğer dernek Viral Hepatit ile Savaşım Derneği. Derneğin başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak ise,

“PATH B programının temel unsuru ve faydalı yanı hasta merkezli bir kaynak olması. Bu geniş ve interaktif eğitici kaynak, hastalara hepatit B ve tedavi seçeneklerinin her aşamasında ve her boyutunda rehberlik eden bir hepatit B yolculuğu yol haritası oluşturuyor.”

dedi.

Kronik hepatit B hastaları için kapsamlı destek programı: 'PATH B'

Program, tedaviye uyumu kolaylaştırıyor

PATH B ile sunulan altı aşamalı yol haritası, tanı aşamasından uzun dönemli tedaviye kadar temel bilgilerle hasta yolculuğunun tüm boyutlarını kapsıyor. Uygulama ile sunulan bir yenilik de, hastaların notlarını, test sonuçlarını, tıbbi randevularını kaydedebilecekleri ve herhangi bir hastalıklarını ya da tedaviyle ilgili karşılaştıkları sorunları yazabilecekleri çevrimiçi bir günlük. Kaynak ayrıca, ilk kez hastaların süreç içindeki test sonuçlarını işleyip, tedavilerinin ilerlemesini grafik halinde görmelerine imkân veren “İlerlemenizi Görün” aracını da içeriyor. Bu araç, hastaların tedavi süreçlerini anlamalarına yardım ederek, böylece tedaviye uyum sağlamalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Program öncelikle hastalar için geliştirilmiş olmakla birlikte, aynı zamanda hekimler için de hastalarla hastalığın ilerleyişi, tedavi ve tedaviye uyum ve tutarlılığın önemi konusundaki diyaloglarını güçlendirmeye yardımcı bir araç olabilir.

Programın danışma kurulu üyeleri arasında aşağıdaki kurumların temsilcileri yer alıyor;

  • Avrupa Karaciğer Hastaları Derneği (ELPA)
  • Dünya Hepatit Birliği (WHA)
  • Britanya Karaciğer Vakfı, Birleşik Krallık
  • Katalan Hepatit Hastaları Derneği, İspanya
  • Çin Sağlıklı Yaşam Merkezi, Çin
  • Associazione EpaC onlus, İtalya
  • SOS Hépatites, Fransa
  • Deutsche Leberhilfe e.V, Almanya
  • Guy’s & St Thomas’ NHS Foundation, Birleşik Krallık
  • Ippokratio Genel Üniversite Hastanesi, Yunanistan

PATH B eğitim kaynağının Türkçe versiyonunu pathb.gen.tr adresinden görebilir ve indirebilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, on yılı aşan bir aradan sonra ilk kez bir zayıflama ilacına onay verdi

ABD'li Arena Pharmaceuticals'ın, Japon Eisai ortaklığı ile geliştirdiği zayıflama ilacı Belviq (lorcaserin HCl), FDA onayını aldı.

Kapat