Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mart 2012, Cuma 15:58

Yeryüzü Doktorları, Bakü’de psikiyatri hastalarını muayene etti

Yeryüzü Doktorları, Kadın Sağlıkçılar Derneği, Azerbaycan Lider Kadınlar Derneği ve Azerbaycan Tıp Üniversitesi tarafından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 12 Mart Pazartesi günü “Yeni Bin Yılda Çağdaş Dünyamızın Kutsal Vazifesi Olarak Anneliğin Korunması” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Konferansın açılış konuşmaları Azerbaycan Tıp Üniversitesi Rektörü Ehliman Emiraslanov, Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Dr. Necdet Ünüvar, Azerbaycan Milli Meclisi Sosyal Siyaset Komitesi Başkanı Hadi Recebli tarafından yapıldı.

Yeryüzü Doktorları Gönüllüsü ve KASAD-D Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Sare Davutoğlu, konferansta yaptığı konuşmada, anne ve bebek ölüm hızının düşürülmesinin her ülke için önemli bir hedef ve gelişmişlik göstergesi olduğunu söyleyerek Türkiye’nin son yıllarda bu konuda ilerleme gösterdiğini ifade etti. Üreme sağlığıyla ilgili etik konulardan da bahseden Dr. Davutoğlu, tüp bebek uygulamalarındaki etik sorunları ve son dönemde yapılan düzenlemelerle bu sorunların nasıl aşılmaya çalışıldığını anlattı.

Yeryüzü Doktorları, Bakü'de psikiyatri hastalarını muayene etti

Azerbaycan Milli Meclis Sosyal Siyaset Komitesi Başkan Yardımcısı Musa Guliyev “Milli Mevzuatta Üreme Sağlığı” ve Prof. Dr. Hicran Bağırova “Üreme Sağlığı, Sağlıklı Anneliğin Temel Prensipleri” başlıklı tebliğlerle Azerbaycan’daki uygulamalar ve son dönemdeki yasa çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Yazar ve Sosyolog Nazife Şişman, “Hayatın ve Ölümün Değişen Sınırları ve Biyoteknoloji” adlı sunumuyla konunun sadece tıbbi bir konu olamayacağını; sosyolojik, felsefi, ekonomik açılardan da tartışılması gerektiğini vurguladı.

Tıp fakültesi hocaları, öğrenciler ve milletvekillerinin katıldığı toplantının moderatörlüğünü yapan Azerbaycan Milletvekili Dr. Malahat İbrahimkızı, üreme sağlıyla ilgili bir yasanın meclis gündemlerinde olması nedeniyle bu toplantının çok faydalı ve önemli olduğunu belirterek katılımcılara teşekkür etti.

Psikiyatrik kadın hastalara muayene

Uzm. Dr. Sare Davutoğlu, Uzm. Dr. Gülhan Cengiz, Prof. Dr. Ayşe Karan, Uzm. Dr. Fatma Cengiz ve Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Havva Sula’dan oluşan Yeryüzü Doktorları Heyeti, konferansın ardından Maştağa’da bulunan Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde yatan kadın hastaları muayene ederek ilaçlarını verdi. Hastane yönetimi, Türkiye’nin alanında birikimli doktorlarının Azerbaycan’da bulunmalarından duyduğu memnuniyeti belirtti.

Kafkas Üniversitesinde gerçekleştirilen Nazife Şişman’ın “Kaderle Tasarım Arasında Yeni İnsan” kitabının takdimiyle Yeryüzü Doktorları ekibi Bakü’deki çalışmalarını tamamladı.

Azerilerin “Serhadsiz Şefkat” diye isimlendirdiği bu çalışmayla, insani ve tıbbi yardım faaliyeti yaptığı ülkelere Azerbaycanı da ekleyen Yeryüzü Doktorları, Mayıs ayında Şemkir’de Gülümseyen Çocuklar Projesi kapsamında plastik cerrahi operasyonları gerçekleştirecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Koç Üniversitesi’nde öğrenciler Tıp Bayramı’nda önlük giydi

2010-2011 eğitim yılında ilk öğrencilerini alan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Bayram'ını 14 Mart 2012 tarihinde Beyaz Önlük Giyme Töreni...

Kapat