Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Mart 2012, Perşembe 16:14

Koç Üniversitesi’nde öğrenciler Tıp Bayramı’nda önlük giydi

Seçkin akademik kadrosuyla Türkiye’de tıp eğitimine yeni ve farklı bir anlayış getirmek amacıyla 2010 yılında kurulan, araştırma ve toplum sağlığına hizmeti temel hedef alan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Bayramı’nı 14 Mart 2012 tarihinde Beyaz Önlük Giyme Töreni ile kutladı. Törende bir konuşma yapan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, gelecekte en verimli, en çarpıcı araştırmaların tıbbın, diğer ana bilim dallarıyla birleşiminden çıkacağına dikkat çekti.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Evren Kutlay’ın piyanosuyla, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e çok sesli müzik tarihimizden performans sergilediği törende, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Ruacan, eğitim hedefleri hakkında bilgi aktardı.

Açılışının 2. yılında 40 öğrencisiyle eğitime devam eden Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, yetenekli öğrencileri bilgili, donanımlı ve etik değerlere sahip hekimler olarak topluma kazandırmayı amaçladıklarını kaydeden Prof. Dr. Şevket Ruacan, Türkiye’nin ihtiyacı olan çağdaş biyomedikal araştırmacılar yetiştirilmesini de temel hedef olarak gördüklerini söyledi.

Törende konuşan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnan ise gelecek 10 yılda insanlık için en verimli, en çarpıcı araştırmaların tıbbın, mühendislik, idari bilimler, sosyal ve hukuk birleşiminden çıkacağını ifade etti. Prof. Dr. İnan,

“Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde zanaat öğretmeyeceğiz, temel bilimler öğreteceğiz ki hangi yöne gideceği belli olmayan bu teknoloji yelpazesinde öğrencilerimiz rahatça ilerleyebilsinler.”

dedi.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarının yaşadıkları toplumu tanıyabilen, küresel sağlık sorunlarına duyarlı, ulusal ve uluslararası bilim dünyasıyla iletişim kurabilen bireyler olacağına vurgu yapan Prof. Dr. İnan, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olacak doktorları şöyle tanımladı;

“Bilimdeki gelişmeleri yakından izleyerek dünya çapında araştırmalara ve evrensel bilgi üretimine katkıda bulunan ve çağdaş tıbbın gerektirdiği en güncel bilimsel donanımı taşırken, aynı zamanda etik yönden bilinçli, takım çalışmasına yatkın ve önderlik nitelikleri kazanmış doktorlar olacaklardır.”

Törenin konuk konuşmacısı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu “Karaciğer Transplantasyonunun Dünü, Bugünü ve Yarını” başlıklı konuşmasında dünyada ve Türkiye’de organ naklinin gelmiş olduğu düzeyi değerlendirdikten sonra konunun ülkemiz için giderek artan önemini vurguladı.

Tören, konuşmacılarının ardından Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ilk öğrencileri beyaz önlüklerini giyerek, tıp mesleğinin ilk basamağına adım attı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ağız ve diş sağlığı dünyasının yenilikleri İDEX’te görücüye çıkıyor

İDEX İstanbul Ağız-Diş Sağlığı Cihaz ve Ekipmanları Fuarı 5-8 Nisan 2012 tarihleri arasında CNR EXPO İstanbul'da 11'inci kez gerçekleştiriliyor.

Kapat