Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Temmuz 2013, Çarşamba 10:35

Yerli ilaç şirketleri zorda

İlaç sektöründe sorunların çoğaldığını vurgulayan İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı Nezih Barut, böylesi stratejik bir sektör için ileriye dönük politikalar belirlenmediğine dikkat çekti.

Türk ilaç sektörü, karmaşık ve belirsiz bir dönem yaşıyor. Yerli ilaç firmaları, son yıllarda ardı arda yabancı şirketlere satılıyor. Yaşanan süreçle ilgili açıklamalar yapan İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı ve Abdi İbrahim firmasının sahibi Nezih Barut, “Bizim gibi birkaç firma satılmadı. Sorunlar çok ama ekonomi yönetiminden randevu bile alamıyoruz” dedi. Son 6 yılda sektörde 13 yerli şirket satıldı.

Yoklukta hatırlanıyoruz

Kamuoyu ve devlet karşısında güvenlerinin azaldığını, hatta kalmadığını belirten Barut, şunları söyledi: “Sıkıştıkça eleman çıkararak maliyetleri düşürmeye çalışıyoruz ama bu nereye kadar gider… Hâlâ ilaç gibi stratejik bir sektör için ileriye dönük politikalar belirlenmedi. İflas etmiş Yunanistan ilaç fiyatlarını düşürdü, yine de bizim fiyatlar o ülkedekinden ucuz. Bizleri bulunmayan ilaçlar söz konusu olunca hatırlıyorlar.”

Cari açık yüksek

Bugün gazetesi’nde yer alan habere göre; Türkiye’deki pazar 11 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. 300 kuruluşun faaliyet gösterdiği sektörde 25 bin kişiye istihdam sağlanırken, 42 üretim tesisinden 14’ü çok uluslu şirketlere ait. Sektör ihracatı 660 milyon dolar, ithalatı ise 4,1 milyar dolar. Barut, “İlaçta cari açık çok yüksek. Oysa, Türkiye, ilaçta üretim merkezi olabilir” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Glaxo: “İddialar utanç verici”

Pharmalive'de yer alan habere göre; ülkedeki faaliyetleri ile ilgili olarak Çin'de hükümet yetkilileri tarafından devam eden soruşturmaya yanıt olarak, Glaxosmithkline...

Kapat