Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mayıs 2013, Perşembe 16:00

Yerli aşının markası “Hacettepe”

Hacettepe markası taşıyacak morfin ve aşı çalışmalarında sona yaklaşıldığı bildirildi. Hacettepe Üniversitesi’nden (HÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, yerli üretim morfin gelecek yıl, aşı da 3 yıl içinde hastaların kullanımına sunulacak.

HÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye’de eksikliği hissedilen birçok kritik ilacın üretimi için adımlar atıldığını, morfin ve aşının da eksikliği hissedilen önemli kalemler arasında yer aldığını vurguladı. Üniversitelerin dünyada yaşanan değişime ayak uydurmak zorunda olduğuna dikkati çeken Tuncer, “Kısmet olursa 2014’ün ilk çeyreğinde yerli üretim morfin tabletler hastaların kullanımına sunulacak. Yine önümüzdeki 3–4 yıl içinde yerli aşı üretimini gerçekleştireceğiz” ifadesini kullandı. HÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Gümüşel de kanser hastalarının morfin yerine daha pahalı ağrı kesici ilaçlar kullanmak zorunda kaldığına işaret ederek, bunun ülke ekonomisine ciddi yük getirdiğinin altını çizdi.

İlgili kurumlarla görüşüldüğünü bildiren Gümüşel, Hepatit–B aşısının başlangıç noktasından son ürün haline gelmesine kadar ki tüm aşamalarının Türkiye’de yapılması noktasında fikir birliği sağlandığını kaydetti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yılda 3 bin böbrek taşı inceliyor

MTA, yıllık ortalama 3 bin böbrek taşı analizi yaparak, taş oluşumuna neden olan unsurun belirlenmesini sağlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden...

Kapat