Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mayıs 2013, Perşembe 14:35

Yılda 3 bin böbrek taşı inceliyor

MTA, yıllık ortalama 3 bin böbrek taşı analizi yaparak, taş oluşumuna neden olan unsurun belirlenmesini sağlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), yıllık ortalama 3 bin böbrek taşı analizi yaparak, taş oluşumuna neden olan unsurun belirlenmesini sağlıyor.

MTA Genel Müdürlüğü Maden Analizleri ve Teknolojisi Dairesi Başkanlığına bağlı Mineraloji-Petrografi Araştırmaları Koordinatörlüğü bünyesinde XRD yöntemiyle insan vücudundan çıkan taşların türlerinin belirlenmesine yönelik analizler gerçekleştiriliyor. Koordinatörlük laboratuvarında böbrek taşlarının yanı sıra mesane ve safra taşları da inceleniyor.

Laboratuvarda numara verilerek kaydı tutulan numune toz hale getirilerek, özel bir cihazla analiz ediliyor. Bu analiz sonucunda taşın içerisindeki minerallere ulaşılarak, oluşumuna neden olan unsurlar tespit edilebiliyor. Analiz sonuçlarını değerlendiren hekimler, hastada tekrar taş oluşmaması için koruyucu önlemler alabiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, J&J’nın Simponi adlı ilacını onayladı

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesİ (FDA) Johnson & Johnson’ın kalın bağırsak hastalıkları olan; ülseratif kolit ve inflamatuar'in tedavisinde kullanılan Simponi...

Kapat