Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Mart 2014, Perşembe 17:26

Yeni doping sistemi çığır açacak

Amerikalı bilim insanlarından doping yapan sporculara kötü haber geldi. Araştırmacılar, hali hazırdaki doping testlerinden bin kat daha hassas yeni bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı.

Teksas üniversitesinde görevli kimyagerler doping testlerinde çığır açacak yeni bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı. Araştırmacılar, yeni test yöntemini Amerikan Kimyagerler Derneği’nin yıllık toplantısında Dünya Anti-Doping Ajansı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi gibi kurumlara resmen tanıtacak.

Bugüne kadar dopingli pek çok atletin yetersiz testler nedeniyle ceza almaktan kurtulduğunu hatırlatan araştırmacılar geliştirdikleri yöntemin hali hazırdaki doping testlerinden bin kat daha hassas olduğunu savunuyor. Dahası yeni yöntem ucuz ve şu anda kullanılan cihazlarla da uyumlu.

İngiliz yayın kurumu BBC’ye konuşan araştırma ekibinin başkanı doktor Daniel Armstrong; “Daha önceki testlerin tespit edemediği en küçük steroid parçalarını bile gözlemleyebiliyoruz. Üstelik bunu çok basit bir işlemle yapıyoruz. Keşfettiğimiz yeni test yöntemi bugüne kadar bilinen testlerden en az bin kat daha hassas. Ancak kan yoluyla yapılan dopingi ve insan büyüme hormonunu tespit etmekle kullanılmıyor” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
MHS teknolojisi kanseri erken evrede yakalıyor

ABD’lilerin geliştirdiği ışık teknolojisi, rahim ağzı kanserinin erken evrede yakalanmasında umut veriyor. FDA(nın (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) onayladığı, Türkiye’ye...

Kapat