Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Ağustos 2011, Salı 17:25

Yeni çalışma etorikoksib’in Ramazan’da ortaya çıkan baş ağrılarında kullanılabileceğini öneriyor

Headache’de yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre non-steroidal bir antienflamatuar olan etorikoksib, oruç nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarının görülme oranını yüzde 55 azaltıyor.

Çalışmayı gerçekleştiren Amerikalı araştırmacı ekibinden Connecticut’daki Hartford Hastanesi’nde görevli Dr. Michael Drescher, Reuters’a yaptığı yazılı açıklamada, dini amaçlar ile oruç tutmanın baş ağrıları ile ilişkilendirildiğini belirtiyor. Müslüman’ların Ramazan ayında tuttukları orucun ilk günlerinde ve Yahudi’lerin Yom Kippur’da tuttukları oruç sırasında ortaya çıkan ağrıların “Ramazan başlangıcı baş ağrısı” ve “Yom Kippur baş ağrısı” olarak literatürde yer aldığını ifade ediyor.

Dr. Drescher açıklamasında kullandığı “Eğer asetaminofen alırsanız … orucun etkilerini hissetmeye başladığınız saatte ilaç çoktan vücudunuzu terk etmiş olacaktır” sözleri ile bu tip ağrılar için daha uzun süre etki gösteren bir ağrı kesicinin kullanılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bu amaçla Arcoxia ticari adı ile çeşitli ülkelerde kullanımda olan etorikoksib’in etkisini gözlemlemek isteyen araştırmacılar 2010 yılında Ramazan ayında oruç tutmayı planlayan 222 yetişkin bireyin katılımı ile bir deneme yapmışlar. İlacın etkisinin plasebo ile kıyaslandığı çalışmada etorikoksib alan grupta söz konusu baş ağrılarının ortaya çıkma ihtimali yüzde 21 olarak tespit edilirken, aynı oranın plasebo alan grupta yüzde 46 olduğu belirlenmiş.

Araştırmacılar, etorikoksib’in geliştiricisi olan Merck’in sponsorluğunda yürütülen ve katılan bilim insanlarından ikisinin Merck çalışanı olduğu araştırmada, herhangi bir dini otoriteden konu ile ilgili görüş alınmamış olmasına rağmen katılımcılardan herhangi bir itirazın da gelmediğine dikkat çekiyor.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine göre ülkemizde, kardiyovasküler riskleri artırdığı eleştirisi ile FDA ve EMA tarafından onaylanmamış olan etorikoksib’i içeren ilaç bulunmuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İEGM ve SGK “İlaçta Pazar Erişimine Yeni Yaklaşımlar” konulu bir toplantı düzenliyor

İEGM ve SGK, Lyon Üniversitesi işbirliği ve AİFD, İEİS ve TİSD'in destekleriyle "İlaçta Pazar Erişimine Yeni Yaklaşımlar" konulu bir toplantı...

Kapat