Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Ekim 2013, Salı 09:46

Yeni bir HIV virüsü keşfedildi

Novosibirsk Koltsovo Bilim Merkezi’nden yapılan açıklamada, Sibirya’nın Novosibirsk kentinde 2006’da HIV virüsünün alt türü olarak 02_AG/A’nın görüldüğü, şimdilerde bölgedeki HIV vakalarının yarısından fazlasına bu virüsün neden olduğu belirtildi.

Rusya Federal AIDS Merkezi’de 2007’de 2000 olan HIV pozitif hasta sayısının 2012’de 15 bine çıktığını doğruladı.

Koltsovo Bilim Merkezi’nden Natalya Gaşnikova Ria Novosti’ye yaptığı değerlendirmede, 02_AG/A’nın Rusya’da en hızlı yayılan HIV virüsünün alt türü olduğunu söyledi. Keşifde yer alan uzmanlardan olan Gaşnikova, Rusya’da genelde görülen A(I)’ya göre yeni virüsün çok daha hızlı olduğu uyarısı yaptı.

Yeni HIV türü sadece Sibirya ile sınırlı değil. Rusya’nın Kafkas Cumhuriyetleri’nden Çeçenista’da, Kırgızistan ve Kazakistan’da da görüldü.

Bağışıklık sisteminin yetersizliğine sebep olan HIV-1 ve HIV-2 olmak üzere iki tür virüs biliniyor. Genelde yaygın olan HIV-1 coğrafi bölgelere göre farklılaşan alt türlere ayrılıyor.

Birleşmiş Milletler’e göre Rusya, Doğu Avrupa ve Orta Asya’da her geçen gün artıyor. Bölgedeki HIV pozitif olanların yüzde 53’ü Rusya’da bulunuyor.

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Genadi Onişenko, Rusya’da 1987’de ilk kez görüldüğünden bu yana kayıtlara geçen 720 bin HIV pozitif vakası olduğunu açıkladı. 2011’de 62 bin yeni vaka listeye ilave olurken, 2012’de bu rakam 69 bine çıktı. HIV pozitiflerin 6 bin 300’ü ise 14 yaş altı çocuk. Rusya AIDS’le mücadele için 2013’de bütçeden 19 milyar ruble (600 milyon dolar) para ayırdı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer, az gelişmiş ülkelere 10 yıl zatürre aşısı temin edecek

Pfizer, dünyanın yoksul ülkelerindeki bebek ve çocukların pnömokok hastalıklarına karşı korunması amacıyla UNICEF’le yeni bir temin anlaşması imzaladı. Pfizer, Küresel...

Kapat