Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Ekim 2013, Salı 09:46

Pfizer, az gelişmiş ülkelere 10 yıl zatürre aşısı temin edecek

Pfizer, dünyanın yoksul ülkelerindeki bebek ve çocukların pnömokok hastalıklarına karşı korunması amacıyla UNICEF’le yeni bir temin anlaşması imzaladı. Pfizer, Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı’nın (GAVI) girişimiyle oluşturulan Önceden Tedarik Güvencesi (AMC) sistemi kapsamında az gelişmiş ülkelerdeki çocuklara 2025 yılına kadar zatürre aşısı temin etme güvencesi verdi. Pfizer tarafından yapılan açıklamada, pnömokok bakterisinin neden olduğu hastalıkların dünya genelinde 5 yaş altı çocuklarda en çok görülen aşıyla önlenebilir ölüm nedenleri arasında yer aldığı bildirildi.

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminine göre aralarında zatürrenin de bulunduğu pnömokok enfeksiyonları nedeniyle, genellikle az gelişmiş ülkelerde her yıl 1 milyon 600 bin kişinin kaybedildiği ve her yıl yaşamını yitirenlerin 700 bin-1 milyonunu 5 yaş altı çocukların oluşturduğu belirtildi. Pfizer’in konjüge pnömokok aşısı, hastalık yapan 13 pnömokok bakterisi suşuna karşı, 6 hafta-18 yaş arası bebek ve çocuklar ile 50 yaş üzeri erişkinlerde pnömokok hastalıklarının önlenmesinde kullanılıyor.

Pfizer Aşılardan Sorumlu Başkanı Susan Silbermann, “Pfizer olarak dünya genelinde aşıya erişimi artırmak amacıyla bu işbirliğinde bulunmaktan dolayı mutluyuz. Kapsamlı aşılama programları, kısa ve uzun vadede sundukları büyük etkileriyle sağlık sistemlerinin yükünü azaltmak ve ekonomik kalkınmaya yardımcı olmak açısından da önem taşıyor. AMC sistemi kapsamında Pfizer’in konjüge pnömokok aşısını ilk sunduğumuz 2010 yılından bu yana, hayat kurtaran aşılara en çok ihtiyaç duyanları destekleyen bu halk sağlığı programında yer almaya devam ediyoruz” dedi.

Pfizer’in konjüge pnömokok aşısı, 2010’da AMC ile yaptığı ilk anlaşma ile GAVI kapsamındaki 20’den fazla ülkeyle birlikte bugün dünya genelinde 70 ülkenin bağışıklık programında yer alıyor. Pnömokok aşılarının 2015’e kadar GAVI’nin desteklediği 50’den fazla ülkede daha kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Pfizer’in konjüge pnömokok aşısı, dünya genelinde şimdiye kadar 500 milyon dozdan fazla dağıtıldı. Aşı, hâlihazırda pnömokok hastalığının önlenmesinde kullanılan konjüge pnömokok aşıları arasından en geniş serotip kapsamını sunuyor. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni ilaçlar idam mahkumlarında kullanılıyor

ABD'de zehirli iğneyle infaz edilen idamlarda yeni ilaçların kullanılmaya başlanması, tartışmaları da beraberinde getirdi. ABD'de halihazırda 32 eyalette ölüm cezası...

Kapat