Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Mayıs 2011, Pazartesi 18:19

Yeni bir araştırma otizm yaygınlık oranının yükseldiğini gösteriyor

Güney Kore’de gerçekleştirilen bir çalışma sonrasında elde edilen şaşırtıcı sonuçlar uzmanlara göre otizmin okul çağındaki çocuklarda dünya üzerindeki yaygınlığının ölçme biçimini değiştirebilir.

Orta-düzey gelir seviyesine sahip Goyang kenti Ilsan bölgesindeki 7-12 yaşlarında tüm çocukları kapsayan çalışmada gözlemlenen yüzde 2,6 düzeyinde otizm oranı, gelişmiş ülkelerde gözlemlenen değerlerin iki katından fazlasına karşılık geliyor. Yale Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Çocuk Araştırmaları Merkezi, Kore Çocukların Sosyal Gelişimi Enstitüsü ve Kore Rudolph Çocuk Araştırma Merkezi’nden araştırmacıların katılımıyla gerçekleşen ve "The American Journal of Psychiatry" dergisinde yayınlanan çalışmada elde edilen bu oran aynı zamanda 488,590 kişiden oluşan Ilsan nüfusu için 55,266 kişiyi ifade ediyor.

Araştırmacı grubun lideri olan Dr. Young-Shin Kim, New York Times’a yaptığı açıklamada, birçok ülkede otizm prevalansının sağlık otoritelerince veya özel eğitim merkezlerince tutulan kayıtlar ile belirlendiğini, dolayısı ile de ebeveynler ya da okulları tarafından fark edilmeyen çocukların istatistiklerin dışında kalabileceğini vurgularken "Daha işin başındayken yüksek bir prevalans tespit edebileceğimizi hissediyorduk çünkü çok az çalışılmış bir grubu – normal okullara devam eden çocukları – çalışacaktık” ifadesini kullanıyor.

Araştırmanın tam metnine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İPKB’den Ümraniye’ye kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi

İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında;...

Kapat