Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

31 Mart 2014, Pazartesi 16:57

Yaz saati uygulaması kalp krizi nedeni

ABD’deki Colorado Üniversitesi’nden bilim insanları yaz saati uygulamasına geçilmesinden sonraki Pazartesi günlerinde kalp krizi vakalarının sayısında yüzde 25’lik bir artış görüldüğünü ortaya çıkarttı.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Kardiyolog Dr. Amneet Sandhu, yeni bir çalışma haftasına başlamanın yarattığı stres nedeniyle kalp krizi vakalarının sayısının Pazartesi günleri zaten arttığını belirtirken, yaz saati uygulamasının bu oranı daha da artırmasının insanların alışkın oldukları süreden bir saat daha az uyuyabilmelerine bağlı olduğunu düşündüklerini söyledi. Hürriyet’te yer alan habere göre; araştırma için Michigan Eyaleti’nde Pazartesi günü hastaneye yatan 42 bin hastanın kayıtlarını incelediklerini belirten Sandhu, “Elde ettiğimiz veriler uyku düzeni üzerindeki en ufak değişikliğin bile kalp sağlığını önemli oranda etkileyebileceğini gösterdi. Ancak neden insan sağlığının uyku düzenine bu denli bağımlı olduğunu henüz bilmiyoruz” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Antidepresan kullanmak için DNA testi şartı

Erasmuc MC hastanesi farmakoloji uzmanı Ron van Schaik’ın Volkskrant gazetesinde yaptığı açıklamada, uzmanların kişilere antidepresan ilaçları vermeden önce DNA testi...

Kapat