Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

31 Mart 2014, Pazartesi 13:54

Antidepresan kullanmak için DNA testi şartı

Erasmuc MC hastanesi farmakoloji uzmanı Ron van Schaik’ın Volkskrant gazetesinde yaptığı açıklamada, uzmanların kişilere antidepresan ilaçları vermeden önce DNA testi yaptırdıklarını belirtti.

Kişilerin kullanacakları antidepresan ilaçlarına karşı hassas olup olmadıklarını DNA üzerinden araştıran uzmanların, bu sayede yaşanabilecek yan etkilerinde önüne geçmeyi hedefliyor. İlaçların kişiler üzerinde etkisini de ele alan bu yötemin, kullanılan anti depresanın ne kadar sürede faydalı olduğu inceleniyor.

Erasmus MC hastanesinde 2013 yılında kişilerin ilaç kullanmadan önce gen incelemesi yaptırmasında yüzde 50 artış olduğu görüldü. DNA testinin alınan kan ve tükürükle gerçekleştiği aktarıldı.

Shaik, Hollanda halkının yaklaşık yüzde 10’unun genetic olarak ilaçlara karşı dayanıklı olduğu ve bu nedenle ilaçların etkisini uzun bir süre sonra gösterdiğini açıkladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Almanya’da hastaneler mikrop saçıyor

Almanya'da her yıl yüzbinlerce hasta hastanede tedavi gördüğü sırada mikrop kapıyor. Yılda 30 bin kişinin bu nedenle hayatını kaybettiği tahmin...

Kapat