Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Mart 2014, Çarşamba 15:16

Yapay zekanın insan beyninin yerine geçmesi araştırılıyor

Japon bilim insanları, Tokyo Üniversitesi’ne giriş sınavını geçebilecek donanıma ve ‘zekaya’ sahip bir bilgisayar programı üretti.

Japonya Ulusal Bilişim Enstitüsü’nden Noriko Arai’nin başında olduğu proje, yapay zekânın insan beyni yerine geçip geçemeyeceğini araştırıyor. Araştırma sonuçlarına göre de insanların daha farklı araştırma alanlarda çalışmaları hedefleniyor. Kyodo haber ajansına konuşan Arai, “Eğer tüm toplum gelecekte bir değişim ihtimali görüyorsa, biz de ona göre hazırlıklı oluruz” diyor.

‘Bir robot, Tokyo Üniversitesi’ne girebilir mi?’ adlı proje 2011 yılında başladı.

Noriko Arai, robotların insanlar kadar gelişmiş seviyeye ulaşamaması durumunda da ‘neyin eksik olduğunun tespit edilebileceğini ve gerekli teknolojinin geliştirilebileceğini’ söylüyor.

Geçen yıl geliştirilen bir robot Japonya’nın en zorlu üniversite sınavıyla benzer bir sınava girmiş, yüzde 50’nin altında puan kaydetmişti. İngiliz Observer gazetesine konuşan Google’in mühendislik bölümü müdürü Ray Kurzweil, robotların insan zekâsını 2029 yılına kadar ‘alt edebileceğini’ söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Budizm artrit hastalığını tedavi edebiliyor

Yapılan bir araştırmaya göre "Budizm" veya başka meditasyon teknikleri artrit hastalığının tedavisi olabilir. Sebebi ise pozitif düşünmenin ve ağrıya "kafa...

Kapat