Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Mart 2014, Çarşamba 14:52

Budizm artrit hastalığını tedavi edebiliyor

Yapılan bir araştırmaya göre “Budizm” veya başka meditasyon teknikleri artrit hastalığının tedavisi olabilir. Sebebi ise pozitif düşünmenin ve ağrıya “kafa yormamanın” hastalığın belirtilerini azaltıyor olması.

Hatta pozitif düşünmek ve hastalığa üzülmemek ağrı kesiciler kadar etkili bile olabiliyor. Manchester Üniversitesi’nde yapılan araştırmada ağrı ile ilgili beyinde var olan uzun süreli deneyimler osteoartrit hastalarınının ağrılarının nedenlerinden biri olabilir. Manchester Üniversitesi’nden Profesör Anthony Jones, “Genellikle ağrının boyutu hastalığın boyutuyla alakalı olmuyor. Biz de bunun nedenini araştırmak istedik. Artrit hastaları çok fazla ağrı yaşıyor ve biz anti-enflamatuvar ilaçlara yüksek paralar ödüyoruz.” dedi.

ACIYA ODAKLANMAK ACIYI ARTIRIYOR

Araştırmada üç gruptan 120 kişi katıldı. Hiçbir rahatsızlığı olmayanlar, artrit hastaları ve fibromiyalji hastaları. Gönüllüler bir sandalyede oturdu ve omuzlarına bir ısı verildi ve bu arada beyin dalgaları ölçüldü. Deneyin amacı bazı hastaların neden diğerlerinden daha fazla acı çektiğini anlamaktı. Beyinde ağrıyı algılayan bir merkez olan insula cortex isimli bölgede acıya karşı beklenti içinde olanlarda daha fazla etkileniyor. Bu da ağrıya odaklanmanın ağrıyı artırdığını ortaya koyuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Stetoskoplar mikrop yuvası

Normalde bakterilerin sağlık çalışanlarının elleriyle taşındığı belirtilse de , öyle görünüyor ki, doktorların stetoskopları da kontaminasyon kaynağı. İşte bunu anlayabilmek...

Kapat