Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Temmuz 2013, Pazartesi 09:42

Yanıltıcı ilaç reklamlarına rekor ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 2011 yılından beri Sağlık Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da işbirliğiyle, gıda takviyelerinin yanıltıcı ve genel sağlığa aykırı reklamları takip altına aldı. Gıda takviyelerinin ve çeşitli bitkisel ürünlerin, hastalıkları iyileştirdikleri vurgusuyla tanıtımlarını yayınlamak suretiyle halkı yanıltıcı şekilde yayınlar yapan kuruluşlara karşı etkin bir denetim uygulayan RTÜK, ilaç olmadığı halde tedavi edici özellikleri olduğu iddiasıyla televizyon kanallarında tanıtımları yapılan ürünlerin listesini de kamuoyuna açıkladı.

RTÜK’ün bütün uyarı ve müeyyide kararlarına karşılık ısrarla yayın ihlalini sürdüren kuruluşlar hakkında gerekli hukuki işlemler yapıldı. Yeni Şafak’taki habere göre; söz konusu denetim çalışmaları kapsamında 6112 Sayılı Yasayla ceza kesildi. 2011 yılında 138 kanala ceza kesilirken 2012’de bu rakam 373’e ulaştı. 2013 yılında ise bin 92 ceza kesti.

Lisanssız yayınlar

RTÜK, bu çalışma kapsamında, yayınları Türksat üzerinden iletilen bazı kanalların da, gıda takviyelerinin yanıltıcı ve genel sağlığa aykırı reklamlarını yayınladıkları belirledi. Söz konusu kanalların bir bölümünün ise RTÜK’ten lisans almaksızın yayın yaptıkları tespit edildi. 6112 Sayılı Yasaya aykırı şekilde söz konusu ürünlerin tanıtım ve reklamlarını yayınlayan kanallara RTÜK ceza yağdırdı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Aile hekimliğinde randevu dönemi başlıyor

Aile hekimliğinde randevu uygulaması yarın başlıyor. Muayene için sıra beklemek istemeyen hastalar telefonla ya da internet üzerinden randevu alabilecek. Sağlık...

Kapat